Kırkayak


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 2064

Haşereler arasında en tehlikeli olan türlerden biri de kuşkusuz çıyanlar ile aynı familyadan olan kırkayaklardır. Kırkayak ile mücadele için uygulana geleneksel yöntemler sonuç vermediği gibi ekonomik kayba neden olur. Kırkayak ile mücadele etmenin kesin sonuç veren yolu profesyonel kırkayak ilaçlama uygulaması yaptırmaktır.

Genel bilgiler

Ülkemizde kırkayak ile pek çok yerde karşılaşabiliriz. Çünkü bu haşere ülkemizde her yerde olabildiği gibi, dünyanın da buzullar hariç her yerinde olabilirler. Kırkayakların bazı özellikleri şunlardır; 
 
Sayısı yedi yüz elliye kadar varabilen ayakları ile kırkayaklar, çokbacaklılar familyasının baş üyesidir. En az otuz küsür ayaklı kırkayağa rastlanmıştır.
 
Ülkemizde kırkayak denilmesinin nedeni, bizdeki türlerinin genellikle otuz ile elli ayak arasında olmasından kaynaklanmasındandır.
 
Silindir şeklinde uzun ve ince yapısı ile sürüngenleri andırsa da eklembacaklılar ailesindendir. Vücudu segmentlidir yani iç içe geçen boğumlamalardan oluşur. Boğumlanmaların bitim noktalarından da çifter bacak çıkar. Oldukça esnek ve yumuşak bir yapısı vardır.
 
Kırmızı, siyah, sarı ve kızıl renklerde olabildiği gibi bazı türleri renksizdir.
 
Kafasında bulunan antenleri ile yönlerini tayin ederler.
 
Evinizde saksı bitkisi varsa çevresinde bu hayvanlardan görebilirsiniz. Çünkü bu hayvanlar otçul canlılardır.
 
Boyları segmentli yapılarından dolayı kısa gibi görünse de esnek olmaları sayesinde oldukça uzun olabilir.
Aynı Kategorideki HaşerelerAynı Kategorideki MakalelerAynı Kategorideki Diğer Bilgi Merkezi Makaleleri