Karasinek


Kategori : Uçan Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1359
Karasinek, İki kanatlılar takımının Muscidae familyasından böcek türü. Uzunluğu 5-8 mm arasında değişen, rengi genel olarak koyu gri ve siyah olan ve uçabilen bir sinek türü.

Karasinek

Yüksek üreme potansiyelleri ile mücadelede istenen başarının yakalanmasını oldukça güçleştirirler.Lokal bazda yapılan mücadele çalışmaları ile kontrol altında tutulmaları oldukça güçtür. İstenen başarı yıllık mücadele programının hazırlanıp geniş bir sahada uygulanması ile olur. Karasinek ile mücadelesinde dikkat edilmesi gereken esaslar:
 
Karasineklern üreme alanı her çeşit organik atıktır. Bu atıkların olduğu çöplük ve gübrelikler başlıca üreme yerleridir. 
Üreme noktalarında yürütülecek larva mücadelesi problemi önemli ölçüde çözebilmektedir.
Üreme yerlerinde alınacak önlemler ilaçlama kadar önem taşır.
Mücadelede açık alanda yapılacak sisleme uygulaması için karasineklerin daha aktif oldukları sabah erken saatler tercih edilmelidir.
 
Kara sinek oldukça pis bir haşere olduğundan mikrop bulaştırma ihtimali yüksektir. Pis alanlarda bulunmaları sebebiyle birçok mikrop barındırmaktadırlar. Evlerimize kadar da gelebilen karasinekten kurtulmak karasinek ilaçlama yardımı alarak mümkündür. Bireysel olarak karasinek ile mücadele etmek tamamen bu sorunlarınıza çözüm olmaz. Her yerden kolaylıkla girebildiklerinden dolayı bir süre sonra aynı sorunlar karşılaşabilirsiniz.
 
Karasinekler pis alanlarda yaşayan haşerelerdir. Vücutlarında birçok mikrop taşırlar. Yaşam alanlarına giren karasinekler gıdaların üzerlerine konup mikroplarını bırakırlar. Bu şekilde insanlara hastalık bulaştırırlar. Karasineklerden kurtulabilmek için mutlaka uzman ilaçlama şirketlerinden yardım alınmalıdır. Kara sinekler evinizi istila ettilerse tamiş ilaçlamayı arayı yardım isteyebilirsiniz.
 
Karasineklerin boyları 5 mm ile 1 cm arasında değişkenlik gösterir. Karasineklerin hızı saatte 8.2 km'ye kadar çıkabilir. Bu 1 saniye içine boylarının en az 200 katını gidebilecekleri anlamına gelir. Usain bolt'un saniyede 11 metre gidebildiğini söylersek bir karşılaştırma yapabilirsiniz.
 
Karasinekler yumurtlama yöntemi ile çoğalırlar. Yumurtaları yaklaşık 10 saat içinde açılır. Bir karasinek ömrü boyunca milyonlarca yumurta bırakmaktadır.Sayıları kolaylıkla artabildiği için her geçen gün karasinekten kurtulmak daha da zor hale gelir.
Aynı Kategorideki HaşerelerAynı Kategorideki MakalelerAynı Kategorideki Diğer Bilgi Merkezi Makaleleri