Kene


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1469
Kene ilaçlama çoğunlukla kırsal ve ormanlık alanlarda yapılan bir uygulamadır. Özellikle geçtiğimiz yaz birçok vatandaşımız kene ısırığı yoluyla bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı yüzünden hayatını kaybetmiştir. Yetkililer her ne kadar bir dizi önlem çabasına girişmiş olsalar dahi bir türlü kenelerin önünü alamamışlardır [ İlaçlama Firması ].

Kenelerin özellikleri

Kene insan ve hayvanların üzerinde kan emici parazitler olarak yaşarlar. Büyük çoğunlukla yeşil alanlarda görülen keneler bazen ev içlerine kadar girebilir ve sağlığımıza önemli ve ölümcül ölçüde zarar verebilir. Tüm bunların olmaması adına önlem alınmalıdır.

Çalılıklar ve çok yapraklı yerler gibi riskli alanlarda bulunulan zamanlarda, kenelerin elbiselerin altına girebileceği muhtemel açıklıkları kapatmak çok önemlidir. Örneğin, uzun kollu kapalı elbiseler giymek ve pantolon paçalarını çorapların içine sokmak, basit görünse de, hayli etkili bir önlemdir.
 
Elbiselerin açık renkte olması, gelen kenelerin kolayca görülmesini sağlar. Yine riskli alanlarda bulunulması durumunda, her 1-2 saatte bir vücudu kene yönünden gözden geçirmek, kırsal bölgede yaşayan ve günde bir kaç defa kene riski ile karşı karşıya olanların, özellikle akşamları eve geldiklerinde soyunup, kene yönünden genel vücut kontrolü yapmayı alışkanlık haline getirmeleri, KKKA hastalığının görülme sıklığını çok büyük oranda azaltır.
 
Kenelerin en az 30 çeşidinde ölümcül virüsler olduğu tespit edilmiştir. Ülkemizde örneği olarak Kırım kongo kanamalı ateşi hastalığı birçok can kaybına neden olmuştur. Evinizde keneye rastlamanız durumunda derhal işinde uzman bir böcek ilaçlama şirketiyle iletişim kurunuz. Aynı zamanda  ilaçlamanın periyodik olarak yapılması evinizde bu konuda devamlı güvenlik sağlar. 
Aynı Kategorideki HaşerelerAynı Kategorideki MakalelerAynı Kategorideki Diğer Bilgi Merkezi Makaleleri