Örümcek


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1633
Örümcekler, dünyanın her yerinde yaşayan ve eklem bacaklılar grubunda yer alan böceklerdir. Örümceklerin kendi aralarında 10 binlerce türleri vardır. Takriben 60-70 bin arası örümcek türünün olduğu söyleniyor [ İlaçlama şirketi ].

Örümceklerin özellikleri

Örümceklerin birçok türü zehirlidir ancak küçük olan ve karanlık kuytu köşelere yuva yapan türleri genelde zehirli değildir. Ancak ördüğü ağlar nedeniyle toz ve bakterilerin birikmesine yol açan bu haşereler, sağlık açısından tehdit oluşturduğundan, örümcek ilaçlama yapılması gerekir. Örümceklerin sık görüldüğü alanlar, genellikle loş ışıklı yerler ile kuytu alanlardır. Bu haşereler, ördüğü ağlar ile astım, bronşit gibi sağlık problemlerini tetiklediğinden, iç mekanlarda örümcek ilaçlama yaptırmak büyük öneme sahiptir. Örümcek ilaçlama için tamiş ilaçlama olarak yanınızdayız.

Örümcek ağı dünyada üretilen en iyi telin esneme kapasitesinden 4 kat daha güçlüdür.Örümcek ağı ipektendir. Örümcek ağı çelik yelek yapımında kullanılır. Örümcek ağını avlanmak için kurar. Bazı örümcekler avını ağ kurmadan da yakalar. Örümcek ağını gece olunca örer. Örümcek ağ örme işini 1 saatte tamamlar. Örümcek ağzından salgıladığı özel bir salgı sayesinde ağ yapar. Örümcek ağı yapışkan özelliklidir, yakaladığı avını sıkıca tutar, kaçmak zordur [ Böcek ilaçlama ].

En az 100 milyon yıldan beri bazı örümcek türleri ağ örüyor. Muhtemelen ilk zamanlarda bu ağlar örümceklerin vücutlarını ve yumurtalarını korumaya yarıyordu. Ancak zamanla avlanma amacıyla kullanılmaya başlandı. Örümcek ağlarına takılan böcekler ve diğer ufak canlılar örümceklere yem olur.
 
Örümcekler ağ örmek için kullandıkları ipeği karınlarının ucundaki düzelerinde (iplik borularında) bulunan salgı bezlerinde üretir. Bir örümceğin hayatı boyunca sekiz farklı türde ipek üretmesi mümkündür. Yapıtaşı protein olan ve farklı türde salgı bezleri tarafından üretilen bu ipek iplikler değişik amaçlara hizmet eder. Örneğin bazı iplikler yapışkandır ve ağa takılan canlıları yakalamaya yarar. Bazı ipliklerse avları sarmalayarak etkisiz hale getirmek içindir.
Örümcek ağlarının avları yakalamasını sağlayan ipek iplikler üzerindeki yapışkan damlacıklardır. Ayrıca örümcek ağları elektriksel olarak iletkendir. Bu sayede yakınlarından geçen statik elektrik yüklü şeylere doğru esneyebilirler.
 
Örümcek ipeğinin yapısında bulunana moleküller belirli bir düzende sıralanmıştır ve bu geometri yani moleküllerin konumlanma biçimi malzemenin yapısını belirgin şekilde etkiler. Mesela örümcek ipeğine elastiklik özelliğini veren glisin amino asidi açısından zengin bölgelerde, beş amino asitten oluşan diziler bulunuyor. Her diziden sonra yapı 180 derece döner ve böylelikle sarmal bir şekil alıyor. Alanin amino asidi bakımından zengin kristal bölgelerde ise moleküller birbirine paralel şekilde yönlenmiştir. Amorf ve kristal bölgeler birbirine geçmiş halde bir arada bulunmaktadır.
Aynı Kategorideki HaşerelerAynı Kategorideki MakalelerAynı Kategorideki Diğer Bilgi Merkezi Makaleleri