Tarantula


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 2837

Tarantula; Görünüm itibariyle oldukça korkutucu olan, hatta bu özelliğinden dolayı korku  filmlerinde bile yer alan; Dünya’nın tropikal olan her ortamında yaşayan,diğerlerine nazaran oldukça büyük olan ve yine diğer türdeşlerinin aksine ağ yapmayan,ve avını zehirleyerek etkisiz hale getiren, bir örümcek türüdür [ Böcek ilaçlama ].

Genel özellikler

Tarantula, çoğunlukla güney amerika’nın tropikal ormanlarında yaşar. Vücut yapıları diğer örümcek türlerine göre dahi iri ve kıllıdır. Boyları ortalama 2 ile 10 cm arasında değişen tarantulaların boyu 30cm’ye varan türleride yaşamaktadır. Tarantula, diğer örümcek türleri gibi ağ örerek avlamanın dışında, avlarının peşinden koşarak avlanmayı tercih ederler. Tarantula örümceklerinin boyları ve renkleri türleri göre değişim göstermektedir. Beslenmesini etçil yollarla sağlayan tarantula örümcekleri, doğal ortamlarda yaşayan böcek türleri ve kendi türlerini yiyerek beslenirler. Ayakları ile tat ve koku alma özelliğine sahip olan tarantulanın, baş kısmında göz ve dişleri bulunur. 8 bacağı ve 2 tane kolu olan tarantula örümceklerinin birçok türü kızdırılmadıkça insanları ısırmazlar. Ancak Güney Amerika’da sıkça bulunan tropikal ormanlarda yaşayan tarantula türleri insanları ısırır ve oldukça tehlikelidir. Ortalama 15-20 yıl yaşayan tarantula, hiç beslenmeden 2 yıl kadar yaşayabilir. Tarantula örümceği ve türlerine diğer hayvan türlerine göre daha az rastlanır. Bunun nedeni dişi tarantulanın birçok yumurta yapması, ama bu yumurtaların diğer canlılara yem olmalarından dolayı çok azının yaşamasında kaynaklanır. Tarantula, günümüzde kıllı yapısı, uzun bacakları ve göze hoş gelen yürüyüşleri ile insanların evlerinde besledikleri bir canlı olma konumuna gelmiştir. 

Tarantula, vücudunun tamamını saran bir kabukla kaplıdır. Bu kabuk ön ve arka olmak üzere 2 bölümden oluşur.
 
Tam 8 adet göze sahip olmalarına rağmen görme duyuları hiç iyi değildir.
 
Tarantulalar, soluk aldığı tam 4 adet akciğer’e sahiptir. Akciğerleri kağıt biçimindedir ve enlemesine bir yapıdadır.
 
Kalp ve ciğerinin altında sindirim sistemi bulunan Tarantula, güçlü bir hissetme duyusuna da sahiptir.
 
Sindirim sisteminin altında, daire şeklinde bir sinir sistemi bulunur. Vücudun ön bölümünde ise ağ örmeye yarayan bezler ve yumurta torbası yer alır.
Aynı Kategorideki HaşerelerAynı Kategorideki MakalelerAynı Kategorideki Diğer Bilgi Merkezi Makaleleri