Salyangoz


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1527
Yeşillik alanlarda bitkilere zarar veren bu haşereler sümüklü böcek olarak da bilinmektedir. Salyangoz ilaçlama, daha çok bahçeli ev ve villalarda, kırsal kesimlerde yaşayan insanlar tarafından sıkça yaptırılan ilaçlama işlemidir. İşlemin gerçekleştirilmesinde kullanılan ilaçların kaliteli olması bitkilere gelebilecek zararların önlenmesi demektir. Çünkü ilaçlar çevreye de zarar verebilir. Salyangoz ilaçlama yapılırken hassas davranılmalı, bilinçli uygulamalar gerçekleştirilmelidir [ Pire İlaçlama ].

Salyangozların özellikleri

Salyangoz, vücudunun üzerinde bir kabuk bulunur ve diğer canlılardan birçok farklı özelliklere sahiptir. Sırtındaki kabuk onu bir çok tehlikeden korur. İlerlerken sümük benzeri bir sıvı salgılayan bu canlı bu sıvının üzerinde kayarak ilerler. Bu yüzden daha çok sulak alanlarda yaşar. Bol yağmur alan iklimlerde dahafazla görülür. Özellikle marmara ve karadeniz bölgesinde bol miktarda bu canlıdar görülür.
 
Yağmur sonrası ortaya çıkarlar. Salyangozlar çoğunlukla otçuldurlar fakat etçil olan türleri de bulunur. Çok fazla soğukta veya çok fazla sıcakta yaşayamazlar çünkü çok soğukta sıvıları donar, çok sıcakta ise kururlar. Her iki durumda da ölürler [ Böcek ilaçlama ].
 
 
Aynı Kategorideki HaşerelerAynı Kategorideki MakalelerAynı Kategorideki Diğer Bilgi Merkezi Makaleleri