Tatarcık


Kategori : Uçan Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1398
Tatarcık bir sinek türüdür. Tatarcık görünüş olarak sivrisineğe çok benzer. Tatarcığı sivrisinekten ayıran tek nokta vücudunu saran tüyleridir. Tatarcık renk olarak daha mat ve donuk renktedir. Tatarcık çift kanatlı olup büyüklüğü minimum 1mm maksimum 3 mm kadardır [ Böcek ilaçlama ].

Tatarcık

Tatarcık, geceleri aktif olan kanatlı bir haşeredir. Bu nedenle kişiler tarafından fark edilmeyebilir. Tatarcık ilaçlama firmaları tarafından uygulanan tatarcık ilaçlama sizlere yardımcı olacaktır. Sinek türleri içerisinde incelenirler. Yapıları genellikle 1–3 mm erginleri ise 2–5 mm boyunda da olabilmektedirler. Uzun bacakları vardır. Yapı ve şekil olarak sivrisineklere benzerler. Kanatları dâhil bütün vücutları kılla kaplıdır. Bu özelliği ile sivrisineklerden ayrılırlar.

Tatarcık sinekleri, konakçıya yaklaşırken etrafında kısa sıçramaları ve uçmaları gibi tipik davranış özellikleri sayesinde tanınırlar. Sizlerde çevrenizde dolaşan tatarcık sineği gördüğünüz zaman hemen tatarcık ilaçlama yaptırmalısınız. Çünkü bu sinek türü Türkiye’deki insan sağlığı için en tehlikeli türdür. Tatarcık sinekleri kan emerken sivrisineklerden daha çok can acıtırlar. Tatarcığın ısırması ile kaşıntı ve kızarıklık görülür. Bu kaşıntı sonra şark çıbanına dönüşür ve büyük yaraya dönüşür. Sağlığınızı tehlikeye atmamak için mutlaka tatarcık ilaçlama yaptırmalısınız.

Tatarcık, pek çok insan tarafından sivrisinek ile karşılaştırılan bir böcek türüdür. Genellikle, yaz aylarında kendini göstermektedir ve havaların soğuması ile birlikte tatarcık sayısı da azalır ve yok olur. Yaz aylarında, sivrisinekler ilaçlanması yapılmakta olsa da, çoğu zaman tatarcıklar için bir ilaçlama olmaz. Sivrisinekler, tatarcıkları yiyen böcekler olmaları nedeniyle sivrisineklerin yok olması ile beraber tatarcıkların sayıları artmaktadır.
 
Tatarcıkların ısırması da çoğu zaman sivrisineklerin ısırmasına benzetilir; ancak ısırdıkları yerler yalnızca kabarmak ve kızarmakla kalmaz, aynı zamanda yara oluşumu da gözlenir. Can sıkıcı derece kaşıntılara neden olan bu yaraları, doğal yollar ile tedavi etmek isterseniz; bir miktar karbonatı su yardımı ile lapa haline getirerek yaraların üzerine sürdüğünüzde, iyileşme sürecinin kısaldığını görürsünüz.
 
Tatarcık Tatarcık humması,Şark çibanı, Ateşli hastalıklar,Tavuk hastalığı,Viral hastalıklar, Bağırsak hastalıkları vb.gibi hastalıklar bulaştırır [ İlaçlama şirketleri ].
Aynı Kategorideki HaşerelerAynı Kategorideki MakalelerAynı Kategorideki Diğer Bilgi Merkezi Makaleleri