Lağım faresi


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 2358

Lağım faresi 

Kemelerin (lağım faresi) ayakları ve kuyrukları ya tamamen kılsızdır ya da çok az kıllıdır. Gözleri kafalarının yan tarafında bulunduğu için lağım fareleri geniş bir alanı aynı anda görebilirler. Çok iyi koku alırlar. Bu özellikleri sayesinde besin maddelerine kolayca ulaşırlar. Kulakları ve duyma özellikleri çok iyidir. Tehlike anında kendilerine yaklaşan ayak seslerini ve tıkırtıları kolayca farkettikleri için bireysel olarak kemeleri yakalamak mümkün değildir.

 
Lağım faresi ile mücadele etkili yöntemlerin kullanılması ile olur. Bunun için de donanımlı ve uzman bir ekipten yardım almak gerekir. Erkek ve dişi lağım fareleri bir arada yaşarlar. Kemeler etçil ve otçul beslenebilirler. Ancak tercih ettikleri besin türü genellikle otçul besinlerdir. Şehirlerde yaşayan lağım fareleri insanların çöplerinden ve gıdalarından beslenirler. Lağımda yaşadıkları için insanların bulunduğu mekana her türlü hastalık yapıcı organizmayı taşıyan bu canlılar ayakları, salyaları ve kakaları aracılığı ile bu mikroorganizmaların insanların gıda maddelerine bulaştırırlar. Farelerin dokunduğu hiçbir şeyi yememek gerekir. Zira bu canlılardan insanlara çok tehlikeli olan veba, kuduz, humma, weil, verem, şap hastalığı, sodoko, paraziter hastalıklar bulaşabilir. Lağım faresi sorununuz varsa tamiş ilaçlama olarak bizler ile iletişime geçebilirsiniz.
 
Lağım farelerinin görüldüğü yerler daha çok;
 
Lağım fareleri daha çok pis ortamlarda yani çöplüklerde, kanalizasyon borularında, atık su hatlarında görülse de özellikle son yıllarda İstanbul’un kenar mahalle semtlerinde belediye ekiplerinin çöpleri zamanında toplamamasından dolayı ev ve işyerlerinde en çok mücadele ettiğimiz kemirgen türlerinden biridir.
Lağım fareleri insanlar ve diğer hayvanların yumuşak olan dokularını kemirdikleri ve tehdit algıladıkları anda saldırdıkları için oldukça tehlikelidirler.
Ebatları otuz santime kadar çıkmaktadır. Bu zararlı kemirgenlerden kendi imkânlarımızla kurtulmamız imkânsızdır. Bu yüzden profesyonel ilaçlama şirketlerinin yardımını almamız gerekmektedir.
Farenin imha edilmesinden daha önemli olan şey gezindiği ve beslendiği, yani dışkı ve salya bıraktığı alanların ilaçlama yöntemi ile dezenfekte edilmesidir. Bu yüzden lağım faresi ilaçlama esnasında mutlak suretle profesyonel yardım alınması gerekmektedir. Tamiş ilaçlama olarak lağım faresi sorununuzu çözmeye hazırız.
Aynı Kategorideki HaşerelerAynı Kategorideki MakalelerAynı Kategorideki Diğer Bilgi Merkezi Makaleleri