Gümüş böceği


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1789

Gümüş böcekleri dünyanın her bölgesinde yaşayabilmekte olan, ülkemizde de hemen her evde bulunabilen, çok hızlı yumurtlayan bir haşere türüdür. Balıkları andıran dış görünümleri ile pek çoğu tarafından da balık böceği olarak bilinen bu haşere, kağıt yiyici haşere olarak da bilinir. Kitapların, defterlerin arasında, kolilerin içinde fazlasıyla gümüş böceği bulunmaktadır. Onlardan kurtulmak için pek çok yol ve yöntem denenmiştir. Peki gümüş böceğinden kurtulma yolları [ Böcek ilaçlama ] nelerdir? 

 
Gümüş böceğinden kurtulmak için öncelikli olarak bazı önlemler alınmalıdır. Bunların başında bu haşere nemli bölgeleri sevdiği için banyo ve mutfaklarınızı nemli bir halde bırakmamalısınız. Rutubet oluşumunu engellemeli, her zaman kuru bir halde kalmasını sağlamalısınız.
 
Başka bir önlem ise kitap ve defterlerinizi, kitaplıklarınızı tozlu bir şekilde saklamamalısınız. Eskiyen kitaplarınızı havalandırmalı, ara ara onları güneşe çıkarmalısınız. Böylece kitaplar ve defterler üzerinde gümüş böceklerinin faaliyetlerini azaltmış olursunuz [ İlaçlama firmaları ].
 
Gümüş böceklerini direkt duvarda veya tavanda öldürdüğünüzde yumurtaların çok rahat bir şekilde oraya bulaşmasına neden olursunuz. Zaten bu haşerenin ölmesi durumunda kan yerine beyaz bir sıvı çıkmaktadır. Bu sıvı içinde de gümüş böceği yumurtaları bulunmaktadır.
 
Bazen bu haşereler pek çok evde oldukça can sıkıcı hal alabilmektedir. Özellikle banyolarda, mutfaklarda, perdelerde, duvarlarda gezinebilmekte, sayıları fazlasıyla artış gösterebilmektedir. Bu durumda onlara karşı en etkili çözüm elbette böcek ilaçlama işlemleri yaptırmaktır. Tamiş ilaçlama olarak gümüş böceği sorununuzu çözmeye hazırız.
 
Gümüş böceği ile mücadele uzmanlık ve kalite gerektiren bir işlemdir. Amatör ve işini özveri ile yapmayan bir firma ile çalışılması durumunda gümüş böceklerinden kurtulmadığınız gibi, maddi kayıp yaşarsınız. Gümüş böceği ile doğal mücadele girişimlerinin sonu gelmeyen bir uğraş olduğu unutmamalı, gümüş böceği ile mücadele etmenin tek yolunun profesyonel böcek ilaçlama ile sağlanacağını belirtmek isteriz.  Gümüş böceklerinin tanımak için özelliklerine bakacak olursak;
 
Gümüş böceği sıklıkla, kitap ve defterlerin arasında, karton, koli gibi nesnelerin içinde, duvar kağıdı ile kaplanmış iç cephelerde fazlasıyla bulunur. Çünkü gümüş böceği daha çok kağıttan yapılmış şeyleri kemirerek hayatını idame eder [ Haşere ilaçlama ].
 
Oldukça hızlı hareket eden bu haşere türü, esnek bir yapıdadır. Baş kısmında 2 adet anteni bulunur. Bu antenler vücuduna göre oldukça uzundur. Ayrıca gövdesinde ve gövde bitiminde de bacakları vardır. Yönünü kafasındaki antenlere göre bulur ve yumuşak yapıda olduğu için çok iyi saklanır.
 
Öldürdüğünüzde yumurtalarını öldürdüğünüz noktaya bırakır. Evinizde daha sonradan yavru gümüş böcekleri görmeniz olasıdır. Özellikle kitaplıkların bulunduğu odalara girmeyi çok seven bu haşerelerden kendi başınıza kurtulmanız oldukça zordur. Sizinde gümüş böceği probleminiz varsa tamiş ilaçlamayı arayabilirsiniz.
Aynı Kategorideki HaşerelerAynı Kategorideki MakalelerAynı Kategorideki Diğer Bilgi Merkezi Makaleleri