Çiyan - Böcek İlaçlama


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1813

Çiyan böceği sıcak havaları seven, ince uzun, kırkayağa benzeyen görüntüsü vardır. Çiyan haşeresinin vücudu halkalar halindedir ve bu halkalar kendi aralarında farklı renklerdedirler.  Çıyanların her halkasında karşılıklı bir çift ayak bulunur(kırkayaklar ile en çok fark edici özelliği ayaklarıdır), baş kısmında iki tane anten bir çift göz ve parçalayıcı bir ağzı vardır. Çiyanların bütün ayakları zehirlidir ve bu yüzden çıyan canlısı oldukça tehlikeli böcekleridir [ Böcek ilaçlama ].

 
Çiyanlar yeryüzünde birçok yerde görülmektedir. Özellikle sıcak ve nemli  yerleri seven çiyanlar dağda, taş diplerinde,  çayırda, bayırda, nemli olan topraklarda, ormanda, ağaç kabukları içinde ağaç yaprakları altında olmak üzere her ortamda rahatlıkla görülebilir. Çiyanlar yazın yaşadıkları ormanda veya dağda kış  yaklaşınca rüzgardan veya yağmurdan yuvası bozulabilir ve insanların bulundukları alanlardfa kendini güvende hissedecek yuva bulmaya çalışırlar. Evlerimize gelen çiyanlar genellikle çatı aralarında kömürlükte bodrum gibi sıcak ve nemli yerlere yuva yaparak burada yaşamaya başlarlar. Gündüzleri pasif olarak yuvasında kalan çiyanlar geceleri besin bulmak için yuvalarından ayrılırlar. Beslenmek için evimizin içine kadar gelen çiyanlar saldırğanlardır ve saldırdıklarında hemen sokmaya çalışırlar. Çıyan sorunu ciddi bir sorundur. Tamiş ilaçlama olarak sorununuzu çözmeye hazırız.
 
Bilindiği gibi çıyanlar çok zehirli böcekleridir.  Çiyanların ayakları ve ağzında bulunan zehir ile canlıları sokmakta zorlanmayan böcek türlerinden biridir. Çiyan haşeresi etçil olarak beslendikleri için genellikle kemirgen türlerini ve böcekleri zehirleyerek etkisiz hale getirir ve bunlarla beslenirler.
 
Çiyan insanlar için tehlikeli bir canlı olması sebebiyle evinizin herhangi bir bölümünde ortaya çıkması üremesi halinde sizlere zarar verebilir. Vakit kaybetmeden çiyan ilaçlama sektöründe faaliyet gösteren profesyonel bir firmadan yardım almalısınız. İnsanlara zarar vermesi sebebiyle kurtulunması gereken problemler arasındadır. Bireysel önlemler maalesef bu haşere türünü ortadan kaldırmamaktadır. Haşere türünün insan sağlığı açısından zararlı olması sebebiyle evin herhangi bir yerinde çıkması halinde hemen önlem alınmalıdır. Önlem alma noktasında tarım ilaçları bu soruna çözüm getirmemektedir. Çok hızlı üreyen ve yumurtalar ile çoğalan bir tür olması sebebiyle evinizde bir anda çoğalabilirler [ Haşere İlaçlama ].
 
Evinizin belli noktalarından görmeniz halinde hemen bir ilaçlama firmasından yardım istemeli, bu konudaki önlemlerinizi almalısınız. Aksi takdirde durum müdahale edilemez bir hal alır ve büyük bir sorun olarak karşınıza çıkabilir. İlaçlama firması olarak yardım alacağınız firmanın sağlık bakanlığı onaylı olmasına ve bu konuda uzman olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. ​ Çiyan problemini çözmek için hemen tamiş ilaçlamayı arayabilirsiniz.
 
 
 
Aynı Kategorideki HaşerelerAynı Kategorideki MakalelerAynı Kategorideki Diğer Bilgi Merkezi Makaleleri