Alerji - İlaçlama Şirketi


Kategori : Sağlık

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1708

 Günümüzde insanlar gerek doğuştan olmak üzere, gerekse sonradan edinmek üzere türlü maddelere karşı alerji oluyor. Bunun bir çok nedeni var tabi. Kimyasalların artık insan yaşamının her alanında olması, çevre kirliliği, sağlıksız beslenme bunlardan bazıları [ İlaçlama Şirketi ].

Alerji nedir?

Alerji genel anlamda başka insanlar için zararsız olan aynı miktardaki ve aynı koşullardaki bir maddenin o maddeye alerjisi olan insan için o insanın vücudunun maddeye aşırı duyarlılık göstermesidir. Bu duyarlılık ufak belirtiler veya önemsiz bir hapşırık olabileceği gibi, kişinin vücudunda yaşanan alerjik versiyon ölüme dahi götürebilir [ Böcek İlaçlama ].

Böcek alerjisi

Böcek alerjisi böceklere karşı gösterilen alerjik reaksiyonların bütününe denebilir. Bu kimi zaman sğesifik olarak bir böcek içinken bazı kişilerde bir türün yada genel olarak böcekleri kapsayabilir. Çoğu insan böcek sokmalarına karşı fazla hassasiyet göstermez. İlgili alerjisi olan insanların vücutları bu ısırılmaya veya sokmaya karşı aşırı hassasiyet gösterebilir. Her yıl dünyada binlerce insan böcek sokmasından veya ısırmasından hayatını kaybetmektedir. Böcek alerjisi veya esasında bütün alerjiler vücuda giren yabancı maddeye karşı vücudun savunma sisteminin çökmesi ve çözüm üretememesi olarak tanımlanabilir. Bir çok insan ise alerjisi olduğu halde neye alerjisi olduğunu henüz bilmemektedir.

Böcek alerjisi belirtileri nelerdir?

Yoğun kaşıntı, solunum ve konuşma güçlüğü, gözlerde yanma ve kızarma, ciltte kızarıklık ve döküntü, ağızda, dilde ya da vücudun bütününde şişme, Isırılan bölgede karıncalanma,uyuşma,ısınma, ateş, mide bulantısı ya da kusma, kas spazmı, kalp atışında ani hızlanma, bayılma ve bilinç kaybı.

Reaksiyonların görülmesi böcek sokmasından ilk 30 dakika içinde olabilir fakat bir kaç gün sonra da ortaya çıkabilir. Çoğunlukla belirtilerin başlama süresinin kısalığı alerjinin şiddeti ile ilgilidir denebilir.

Korunma yolları ve tedavi

Alınabilecek ilk tedbir, evinizi ve çevrenizi periyodik olarak uzman bir ilaçlama firmasına ilaçlatmak olacaktır.

Dışarıya çıkarken, özellikle kırsal alanlarda rengi böcekleri çekbilen giysilerden uzak durabilirsiniz.

Parfüm deodorant tarzı kokular böcekleri cebedip çekebilir. Üzerinize veya yakınınıza bir böcek konduğu zaman aşırı tepki vermeyin. Böceklerin kendini savunma içgüdüsü vardır. Örneğin bal arıları aşırı bir tehtid algıladığında, intihar saldırısı yapabilir.

Alerji olmadığınız bir böcek tarafından sokulduğunuzda yarayı temizleyerek ve yaranın üzerine buz koyarak tedavi edebilirsiniz.

Eğer alerji olduğunuz bir böcek tarafından sokulursanız veya ısırılırsanız en yakın sağlık kuruluşuna hızlı bir şekilde gitmeniz tavsiye edilir.  Evinizde alerji olduğunuz bir böcek görürseniz tamiş ilaçlamayı arayabilirsiniz [ Pire ilaçlama ].

Aynı Kategorideki HaşerelerAynı Kategorideki MakalelerAynı Kategorideki Diğer Bilgi Merkezi Makaleleri