Sterilizasyon - İlaçlama Firması


Kategori : Sağlık

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1550

Sterilizasyon,bir maddenin yada bir ürünün üzerindeki bütün mikropların kesin bir şekilde yok edilmesi anlamına gelmektedir. Bunun içinde genelde alkol ve oksijenli su kullanılır. Mikrop derken kastedilen içinde algler, protozoonlar, funguslar,  bakteriler ve viruslerin de bulunduğu geniş bir gruptur [ İlaçlama Firması ].

Mikroplar için ölüm; bölünme ve gelişme yeteneklerinin bir daha geri gelmemek üzere kaybolmasıdır. Mikropların kimyasal ve fiziksel olarak öldürülmeleri 1. derece bir reaksiyon işlevi görür. Bunun anlamı, mikropları öldürmeye yönelik yöntemlerin bir populasyondaki mikroorganizmaların tümünü bir seferde ve ani olarak öldürmeyecek olmasıdır [ Böcek ilaçlama ].

Türkiyede en çok kullanılan sterilizasyon buhar sterilizasyonudur. Ondan sonra ise kuru ısı ve oksit gelir. Türkiye'de son 40 yıldır buharlı sterilizasyon kullanılıyor. Nedeni su buharının insan sağlığına her hangi bir zararı olmamasındandır. 134 derece ve 1.5 atmosfer basınç altında 3 dakika veya 121 derece sıcak ve 1.5 atmosfer basınçta 7 dakika beklenir. Dünya standartı budur.

Mikropları öldürmedeki yararlar

Enfeksiyona neden olan mikropları öldürerek enfeksiyonu önlemek.

Hastalık etkeninin etrafa yayılmasını önlemek.

Gıdaların bozulmasını önlemek

Malzeme ve aletlerin temizliğini saplamak

Ortamları mikroptan arındırmak

 

Aynı Kategorideki HaşerelerAynı Kategorideki MakalelerAynı Kategorideki Diğer Bilgi Merkezi Makaleleri