Kuş gribi - Böcek İlaçlama Firması


Kategori : Sağlık

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1577

Kuş gribi denince insanların aklına haliyle H5N1 virüsü geliyor. Ama bunun dışında 15 tane kuş gribi türü vardır. Bunlardan 3 tane insanlarda da hastalık yapıyor. Ve bunlardan sadece bir tanesi olan H5N1 virüsü ölümcül olabiliyor. Bu virüs genelde göçmen kuşlar ile birlikte taşınabilir. Bu göçmen kuşlar virüsü taşırken kilometrelerce hasta olmadan virüsü taşıyabilir. Kuşlardan insana geçen virüs, insandan insana da bulaşamaz. Henüz böyle bir vakaya rastlanmamıştır. Ve genelde ölüme yol açar. Ayrıca büyük gruplar halinde hayvanların telefine de yol açar.

Belirtileri nelerdir?

Ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, öksürük, solunum güçlüğü ve zatürree gibi solunum sistemine ait belirtiler görülür. Bazen de karın ağrısı ve ishal de görülebilir. Bu bulgular gripten çok farklı bulgular değildir. Ancak burda önemli olan hastanın kuşlarla son günlerde yaşadığı temasdır. Hastanın kanatlı hayvanlarla yakın zamanda temasının olup olmaması, teşhisin konulmasında etkili olur.

Kurbanlıklar için risk nedir?

Bu virüs sadece bazı kuşlara özgü olduğu için kurbanlıklar tehlike altında değildir. Ancak hayvan bir kuşun dışkısına basıp etrafa yayabilir.

Kuş gribi tedavisi

Gribin bulaştığı kuşlar için bir çözüm yok. Bu hastalığa yakalanmış veya hastalık şüphesi olan hayvanlar hızlı bir şekilde imha edilmelidirler. İnsanlar için ise hastalığın erken teşhisinde kullanılan bazı ilaçlar vardır. Ancak erken teşhisde bile hastanın kurtulma oranı %42'dir. Bu yüzden bu belirtileri göstermeye başladığınız anda en yakın sağlık kuruluşuna gidiniz.[ Bkz : Böcek ilaçlama ]

 

Aynı Kategorideki HaşerelerAynı Kategorideki MakalelerAynı Kategorideki Diğer Bilgi Merkezi Makaleleri