Domuz gribi - İlaçlama Firması


Kategori : Sağlık

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1575

Domuz gribi domuzdan insanlara solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. genellikle ölümle sonuçlanan bu hastalık, kuş gribinin aksine insandan insana bulaşabiliyor. Ve bu da onu çok daha tehlikeli hale getiriyor.

Domuz gribi nedir?

İlk olarak meksikada görülen hastalık zamanla dünyaya yaılmaya başladı. Kuş gribinin aksine insandan insana geçebilen hastalık, basit bir tokalaşmayla bile bulaşabiliyor. Hastalığa A tipi H1N1 virüsünün hiç görümemiş bir tipi yol açıyor. Bu grip tipi daha çok 25-45 yaş aralığını hedef alıyor. Ayrıca kuş gribinden farklı olarak belirtileri daha ağır seyrediyor.

Belirtileri nelerdir?

Domuz gribi olarak bilinen hastalığın belirtileri normal gripten pek farklı değil. Kuru öksürük, ani ateş, boğaz ağrısı, eklem ağırıları, üşüme, bitkinlik ve baş ağrısı gibi belirtilerin yanında aşırı ishal ve aşırı kusma gibi belirtilerde görülebiliyor.

Tedavisi

Normal grip aşılarının ne yazıkki bu hastalık üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır. ABD'de yapılan araştırmalara göre Tamiflu ve Relenza adlı ilaçların, bu hastalığın tedavisinde işe yaradıkları bulundu. Domuz gribi bilinen H1N1 virüsüne göre genetik açıdan farklılıklar gösteriyor.

1968 yılında görülen hong kong gribi 1 milyon insanın ölümüne, 1918 yılında görülen ispanyol gribi ise en az 40 milyon insanın ölümüne neden olmuştur.

 

Aynı Kategorideki HaşerelerAynı Kategorideki MakalelerAynı Kategorideki Diğer Bilgi Merkezi Makaleleri