Hamam böceği


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 9038

Hamam böceği, Blattodea (bazen Blattaria ismi de kullanılır) takımını oluşturan böcek türlerine verilen ad. Takımın isimleri Yunanca blatta sözcüğünden türemiştir. Sözcüğün anlamı "hamam böceği"dir. 6 farklı familyada yaklaşık 3.500 tür bulunmaktadır. Hamam böcekleri, 2.000 metreden daha yüksek yerler ve kutup bölgeleri dışında, dünyanın her yanında bulunurlar.Çok dayanıklı hayvanlardır.Radyasyona direnç gösterirler, yemek ayrımı neredeyse hiç yapmazlar, plastik bile yerler. Kafaları kopunca yaklaşık 9 gün yaşayabilirler [ Böcek ilaçlama ].

Genel özellikleri

 

Hamam böcekleri gündüzleri pek gezinmezler bu haşere türlerinin ışığa karşı hassas yapıları vardır.
Hamamböcekleri beslenmek için geceleri ortaya çıkarlar. Hamam böceği gece bulduğuı yiyecek kırıntıları sebze, meyve özünü yer. Hamamböcekleri açıkta buldukları pişmiş yiyecekten tutunda börtü böcek ve haşere gurubununun ölmüş leşlerini de yerler. Hamam böceği besin olmadan 30 – 40 gün kadar yaşar.
 
Ve sıvı ihtiyacını karşılayamasa dahi 6 – 10 gün kadar dayanabilir. Hamam böceğivücudu çok güçlü ultra viole ışınlarına dayanıklıdır. Direnç olarak insanlardan 10’larca kat daha dayanıklıdırlar. Hamamböceğinin sıcaklık ve soğukluk bakımından güçlü yapısı vardır. İnsanların dayanamadığı sıcaklığa ve soğuğa dayanırlar. Hamamböceği 50 derece sıcaklığa dayandığı gibi -30 derecede de yaşayabilir [ Haşere İlaçlama ].
 
Şayet evinizde hamam böceği gördüyseniz tamiş ilaçlama olarak bizimle temasa geçmenizi öneririz.
 

 

 
Aynı Kategorideki HaşerelerAynı Kategorideki MakalelerAynı Kategorideki Diğer Bilgi Merkezi Makaleleri