Karınca


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1479
Havaların ısınmasıyla yuvasından çıkan karıncalar, evlerimizin en zararsız olan ancak en fazla rahatsız eden haşere grubundadır. Karıncalar yaklaşık olarak 100 milyon yıldır yaşamaktadır ve dünyanın hemen her yerine yayılmışlardır. Şu an da dünya üzerinde 35 bin karınca türü yaşadığı tahmin edilmektedir ancak bunlardan sadece 10 bin'e yakın tür bilinmektedir. Bilim adamları yarısından çoğunun henüz keşfedilmediğine inanmaktadır. Dünya üzerinde o kadar karınca vardır ki; insan başına 1.6 milyon karınca olduğu tahmin ediliyor. Bu durumda dünya üzerinde yaşayan karıncaların toplam ağırlığı, dünya üzerinde yaşayan toplam insan ağırlığından fazladır [ Böcek ilaçlama ] .
 
Boyutlarına oranla en büyük beyinler karıncalardadır. Karıncanın beyninde 250 bin beyin hücresi bulunur. 34 bin karıncalık bir koloninin beyin hücresi toplamı insan beyin hücre sayısına eşittir. Bir karınca kolonisi yüzbinlerden milyarlara varabilir. Karıncaların ortalama ömürleri 40-60 gün arasındadır. 
 
Karıncaların ilginç özellikleri
 
Karıncalar, termitler ile birlikte tarımı ilk kullanan canlılardır. Yuvalarının belirli alanlarında fungus (mantar) yetiştirirler  [ Haşere ilaçlama ] .
 
Karıncaların baharda ortaya çıkan ve kanada sahip olan türleri üremek ve yeni yuva kurmak için dışarı çıkar.
Bir karınca kendi ağırlığının 10 katı ağırlığı kaldırabilir.
 
Ve ayrıca karıncalar insanlar gibi ordu kurup kendi kolonilerini korurlar. Bazen de koloniler arasında insanlar gibi savaşırlar.
 
Karıncalar yemek bulmak için öncü karınca yollarlar. Bu karıncalar yemek ararken koku molekülleri bırakırlar. Bunun sebebi, yemeklerin bulunduğu rotayı kaybetmek istememeleridir. Öncü karıncalar yuvaya gidip diğer karıncaları haberdar ederler. Onlar da koku moleküllerini izleyerek yemeği bulurlar.
 
Eğer evinizi karıncalar istila ettiyse tamiş ilaçlamayla iletişim kurabilirsiniz.
Aynı Kategorideki HaşerelerAynı Kategorideki MakalelerAynı Kategorideki Diğer Bilgi Merkezi Makaleleri