Arı


Kategori : Uçan Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1358
İnsan hayatı için çok değerli hayvanlardan olan arılar aynı zamanda en çok korkulan hayvanlardandır. Arılar tabiat için oldukça gerekli hayvanlar olmalarına rağmen iğneleriyle bir çok insanın kokulu rüyalarıdır [ Böcek İlaçlama ].

Genel bilgiler

Arıların başlarının her iki yanında duyargaları vardır. Bu duyargalar koku almaya ve dokunmaya yararlar. Arıların iki gözleri ve her bir gözün içinde 7000 gözcük bulunur. Bunun dışında başlarının ortasında 3 tane daha gözleri bulunur. Arıların yaklaşık olarak 20 bin türü bulunuyor.

Bal arısı petekleri

Bilindiği gibi bal arıları ihtiyaçlarından çok daha fazla bal üretirler ve bunları peteklerde saklarlar. Peteğin altıgen oluşu da hepimiz tarafından bilinen bir birşeydir. Peki arıların neden sekizgen, veya beşgen gibi geometrik şekillerde petekler değil de özellikle altıgen petekler inşa ettiğini hiç düşündünüz mü?

Bu sorunun cevabını araştıranbilim adamları ilginç bir sonuca ulaştılar “Bir alanın maksimum kullanımı için en uygun geometrik şekil altıgendir.” Altıgen hücre, en çok miktarda bal depolarken, inşası için en az bal mumu gerektiren biçimdir. Yani arı, olabilecek en uygun şekli kullanmaktadır.
 
Eğer arı sorununuz varsa tamiş ilaçlamayı arayabilirsiniz.

 

Aynı Kategorideki HaşerelerAynı Kategorideki MakalelerAynı Kategorideki Diğer Bilgi Merkezi Makaleleri