Fare


Kategori : Kemirgenler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 13648

Fare, kemiriciler yani Rodentia takımının Myomorpha alt takımından, başta da ev faresi olmak üzere çok sayıdaki küçük memelinin ortak adıdır [ Fare ilaçlama].

Genel özellikleri

Farelerin doğada yaşayan türleri büyük sürüler halinde dolaştıklarında ekinlere ve tarıma ciddi zararlar verebilirler. Birçok yabani hayvanın önemli besinlerinden biri olan fareler ise bu yönleriyle doğal dengeyi koruyan hayvanlar olarak kabul edilirler. Fareler hayvanlar âleminin birer üyesidirler ve kemirgenler içinde incelenen memeli hayvandırlar. Fareler diğer böceklerden çok daha farklı bir yapıya sahiptir. Dünyanın her yerinde yaşarlar ve hem otçul hem de etçil beslenebilirler. Yapıları türlerine bağlı olarakta değişmektedir fakat vücut biyolojileri aynıdır. Fareler iskelet sistemine sahiptirler. Bu bakımdan vücut yapısı gelişmiştir.

Fareler zekaları ve üstün uyum yetenekleri sayesinde her türlü ortama kolayca uyum sağlayan memelilerdir. Farelerin üstün koku alma duyuları vardır. Bu sebepler evlerimizde her türlü yiyeceği bulur ve zarar verirler. Farelerin zararları sadece maddi kayıplar değillerdir. Fareler hastalık yayıcı hayvanlardır. Ve bu özellikleriyle tehlikelidirler. Bu yüzden evinizde farelere rastlarsanız veya evinizde fare olduğundan şüphelenirseniz tamiş ilaçlama olarak bizimle iletişime geçiniz [ Böcek ilaçlama ].

Aynı Kategorideki HaşerelerAynı Kategorideki MakalelerAynı Kategorideki Diğer Bilgi Merkezi Makaleleri