Pire


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 2434

Yüzlerce türü bulunan zararlı parazit türlerinin boyutları, yaşadıkları alanlara ve aldıkları besinlere göre değişiklik göstermektedir. Üzerlerinde bulundukları canlıların kanlarını emerek beslendiklerinden dolayı oldukça tehlikelidir. Pire ilaçlama uygulaması, görüldükleri, fark edildikleri anda ihmal edilmemesi gereken en önemli işlemdir [ Böcek ilaçlama ].

Genel özellikleri

Pire kanatsız genelde kan ile beslenen türüne bağlı olarak bitkilerdende beslenebilen küçük yapılı çok pis parazitlere denir. Ayakaları pençeli olduğundan dolayı rahatlıkla yukarlara doğru tırmanabilirler. Pireler koyu kahve renkli, 2-4mm boyutunda katlı yapıya sahip 6 bacaklı olup vücudunda ve bacaklarında kıllar bulunan bir haşerat türüdür. Pire sıçrayabilen bir haşeratır. Yukarı doğru 20 cm kadar zıplayabilmektedirler. Pireler hayvanlar,insan toz ve kuş piresi şeklinde türlere sahiptir.
 
Pireler üremeleri çok hızlı gerçekleşir. Hatta haftada 2000 yavru yapabililer. Yumurtlarını toz toprak içine ve zemine dağınık vaziyette bırakırlar. Uygun ısıda 8-10 günde evrimleşerek pire olurlar. Pireler üremek ve yumurtlamak amacı ile kan emerler bu nedenle sürekli olarak bir canlıya yada insanın üzerine konarlar. Pireler canlıların üstüne çıktığı için dışarıdan eve kolayca girebilirler ve ciltte kan emdikleri yerlerde olan noktacık büyüklüğüde yara izleri bırakırlar.

 

 

Aynı Kategorideki HaşerelerAynı Kategorideki MakalelerAynı Kategorideki Diğer Bilgi Merkezi Makaleleri