Güve

Güve; odun, kumaş ve kürk gibi şeylere musallat olan çeşitli cinsten böcek ve kurtçuklara verilen isimdir. Güve denince sadece asıl güveler (Tinea) değil, güvegillerden olan ve tırtılları mağaza ve ambarlarda büyük zararlara yol açan küçük kelebeklerin hemen hepsi anlaşılır.


Kategori : Uçan Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1242
Güve; odun, kumaş ve kürk gibi şeylere musallat olan çeşitli cinsten böcek ve kurtçuklara verilen isimdir. Güve denince sadece asıl güveler (Tinea) değil, güvegillerden olan ve tırtılları mağaza ve ambarlarda büyük zararlara yol açan küçük kelebeklerin hemen hepsi anlaşılır. 

Genel bilgiler

Bizlerin bildiği ve tanıdığı asıl güve ise yaklaşık 3-4 mm boyunda küçük ve kelebek şeklindeki böcektir. Gerçek güveler, evlerde yaşayan küçük parlak böceklerdir. Bunların beyazımsı tırtılları sık dokulu ağdan yuvalarda yaşar,  yün kumaşları, kürkleri, tüyleri gibi şeyleri kemirir. En zararlı güvelerden bazıları halı güvesi ve kürk güvesidir. Genelde kahverengi,gri ve mat renginde görülen güveler hemen her renkte görülebilir. Güvenin, vücudunu saran milyonlarca tüy vardır. Güvenin kulak yapısı, çok uzaktan gelen sesleri dahi duyabilme özelliğine sahiptir. Bu böcekler önce kurtçuk olarak yaşar bir dönem sonra kelebeğe dönüşür.  Güve böceği, kelebek şekline dönüşmeden önce yumurtlayamaz.

Korunma yoları

Güvelerden korunmak için, güvelerin sıklıkla musallat olduğu giysileri havalandırmak ve silkelemek gerekir. Bunun dışında dolaplara güve kovucu maddeler konulabilir. Ayrıca giysileri katlayıp çekmecelere yerleştirmek yerine, askılara asmak daha uygundur. Güve sorununuzu çözmek için hemen tamiş ilaçlamayı arayabilirsiniz.
Aynı Kategorideki Bazı Haşereler