Karasinek

Karasinek, İki kanatlılar takımının Muscidae familyasından böcek türü. Karasinekler uçan haşere grubundadır.


Kategori : Uçan Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1236

 Karasinek, İki kanatlılar takımının Muscidae familyasından böcek türü. Karasinekler uçan haşere grubundadır. Uzunluğu 5-8 mm arasında değişen, rengi genel olarak koyu gri ve siyah olan, uçabilen bir sinek türü.

Yaşamı ve Fiziksel özellikleri

 Karasineklerin üreme şekilleri ve beslenme şekilleri diğer sineklere göre değişiktir. Genelde yaz aylarında ürerler. Ahır sineği olarak da bilinirler. Hayvan gübrelerinin üzerinde oluşurlar. Yerleşim bölgelerindeki bütün sineklerin % 90’ını oluştururlar. Kutuplar’dan Ekvator’a doğudan batıya yayılmış durumdadır. Karasinek insanların yaşadığı en soğuk iklimden en sıcak iklime kadar bütün yerleşim yerlerinde bulunabilir. Karasinekler bütün uçan haşeratlar içinde en üstün uçma kabiliyetine sahip böcektir. Arka kanatlarını değişimiyle oluşan denge organı sayesinde adeta 
bir hava akrobatı olduğu söylenebilir.

Zararları ve korunma

Her türlü gıda ve çöp artıklarıyla beslenirler ve ortalama 3 km uçarak çevrede insanların yaşadığı her yeri istila ederler.
Vücutlarında çok çeşitli hastalık mikropları barındırabilen karasinekler her dolaştığı şeye mikrobu bulaştırırlar. Her 5 dakikada bir gezdiği yerlere dışkı bırakırlar. Kolera, diyare, dizanteri, hepatit, çocuk felci, gıda zehirlenmeleri, salmonelloz, verem karasineğin insanlara bulaştırabileceği bazı hastalıklardandır.
 
Karasinek sorunu olan yerlerde genelde gübre yığınları bulunur. Larvalarını bu gübre yığınlarına bırakan karasinekler, belli sıcaklık ve uygun ortamda gelişirler. Her ne kadar masum gözükseler ve insanlar tarafından çoğu zaman dikkate alınmasalarda, karasinekler birçok hastalığı bünyesinde barındırır.
 
Karasinek sorununda kesin olarak kurtulmak için mutlaka ilaçlama gerekir. Üreme alanlarına üremelerini engelleyen ilaç dökülmesi üremelerini engelleyerek karasinek sorununu temelli ve kesin bir biçimde ortadan kaldırır. Kara sinek ilaçlamada tamiş ilaçlamaya güvenebilirsiniz.
 
 
Aynı Kategorideki Bazı Haşereler