Akar

Akarlar keneler ile birlikte acarina türünün önemli bir kısmını oluşturan eklem bacaklı canlılardır. İnsan vücudundan dökülen deri parçalarıyla beslenirler.


Kategori : Diğer Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1252

Akarlar keneler ile birlikte acarina türünün önemli bir kısmını oluşturan eklem bacaklı canlılardır. İnsan vücudundan dökülen deri parçalarıyla beslenirler.

Genel özellikleri

En çok  bulunduğu yerler; halı, koltuk, yatak gibi ortamlar ve kirli veya tüylü ortamlardır. İnsan vücudunda milyonlarca akar varolmaktadır. Mikroskop yardımı ile görülebilen akarlar nemli ortamları sevmektedir. 55 mikron boyutuna kadar büyüyen akarlar vardır. 1 gr deri parçası 1.000.000 akarın beslenmesi için yeterlidir. 156 çeşit akar vardır. 5 yıl kullanılan bir yatakta 5 ile 10 milyon akar yaşadığı sanılmaktadır. İnsan sağlığı için büyük tehlike oluşturmaktadırlar. Genellikle küçük çocuklarda daha tehlikeli olduğu görülür. Bunun nedeni ise çocukların bağışıklık sisteminin daha az gelişmiş olmasıdır. Akarlar çeşitli enfeksiyonlara neden olabileceği gibi astım gibi ciddi hastalıklara da sebebiyet verebilir. Özellikle kış aylarında daha sağlıklı beslenmeli ve ellerimizi sürekli yıkamalıyız.

Zararları

Ev tozu akarları havada uçmaz ama ev tozuyla hareket ederler. Ev tozu akarları bulundukları yüzeylerde dışkılarlar ve bu dışkılar alerjik özelliktedir. Dışkılar zamanla kuruyarak ince toza dönüşür ve ev tozuna yapışarak hareket eder. Bu nedenle temizlik yapılırken toza yapışmış ev tozu akarlarının dışkıları tozla birlikte yukarı yükselir, havaya karışır, burun ve ağızdan soluma yoluyla vücudumuza girer. Özellikle ailesinde alerjik hastalık olan çocuklarda astım, alerjik nezle giibi alerjik hastalıklara yol açabilir. Ev tozu akarları ev içinde en sık görülen ve alerjik hastalıklara neden olan alerjendir.

Ev tozu akalarına alerji; toz alerjisi, mite alerjisi diye de bilinir. Toplumun %9’da ev tozu akarlarına karşı duyarlılık olduğu saptanmıştır. Ev tozu akarları en çok tüylü halılar, yastık, yatak yorganlar içerisinde yaşar. Akarlar solunum yolu ile alındığında ya da deriye temas ettiğinde akar alerjisi olan insanlarda astım, alerjik nezle ve egzama belirtilerine, ya da var olan bulguların artmasına neden olur. Akara sorunuzu çözmek için hemen tamiş ilaçlamayla irtibata geçebilirsiniz.

Aynı Kategorideki Bazı Haşereler