Çatı faresi

Çatı faresi adından üzere çatı alanlarında yaşayan bir fare türüdür. Teras katlarında özellikle insanların mücadele ederken zorladıkları bir haşeredir.


Kategori : Kemirgenler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1573

Çatı faresi adından üzere çatı alanlarında yaşayan bir fare türüdür. Teras katlarında özellikle insanların mücadele ederken zorladıkları bir haşeredir. Tavan aralarında böcek, kuru gıda, sebze veya diğer çeşitli bitkiler ile beslenirler. Besin sıkıntısına uğradıklarında tavandan eve inebilmek için betonları bire kemirebilen güçlü bir çene yapısına sahiptirler. Günün tüm saatlerinde aktif olduklarından geceleyin insanları rahatsız edebilmektedirler.

Genel bilgiler

Yetişkin bir çatı faresi, kuyruğu hariç 16-22 cm boyunda ve 80-400 gr ağırlığında olabilmektedir.  Sivri burnu, kocaman kulakları  ve iri iri  gözleri olup, kahverengi renklidir.Evimizin davetsiz misafirleri fareler, iğrenç ve itici varlıklardır. Bir dişi sıçan yılda 6 kere olmak üzere tek seferde 8-12 tane yavru doğabilir. Çatı fareleri Hassas duyma yetileri sayesinde gelebilcek tehlikelerden kendilerini daha etkili bi şekilde savunabilmektedirler. Fındık faresinden biraz büyük lağım farelerinden daha küçük haşerelerdir.

Zararları

Çatı fareleri, fareler arasında en güçlü çeneye sahip olan ve insan sağlığı açısından en tehlikeli kemiriciler arasında ilk sıralardadır. Çatı farelerinin yaşadıkları ortama ve beslenme durumlarına göre boyutları değişiklik göstermektedir. Fakat genel olarak boyutları ortalamaları 18 ile 22 cm arsındadır. Sivri burunları, keskin dişleri, siyah, kahverengi uzun tüyleri olan bu hayvan iyi bir tırmanıcıdır. Adından da anlaşıldığı üzere evlerin en üst katlarına yapılan çatı katlarına musallat olurlar. Rahatsız edilmekten hiç hoşlanmayan bu hayvan genellikle geceleri aktiftir. Yiyecek bulmak için insanların yaşam alanlarına yani evlerine dahi girdikleri gözlemlenmiştir. Yavrulama yöntemi ile çoğalan bu hayvan bir kerede 7 ile 8 arası değişen yavru meydana getirebilmektedir. Bu tür fareler kuduz, şap gibi hastalıklara neden olmaktadır. İnsanların beslendikleri yiyeceklerin üzerine mikroplar bırakıp zehirlenmelerine sebep olmaktadır. Çok iyi kemirici olan bu haşere evinizdeki veya çatı katınızdaki tüm eşyaları kemirebilir maddi anlamda çok büyük zararlar da verebilirler. Çatı faresinin size ve ailenize vereceği zararları engellemek için tamiş ilaçlamayı arayabilirsiniz.

Çatı faresinden korunma yolları

Farelerin dolaşma ihtimali olan yerlere naftalin yerleştirin. Kokuyu uzun süre muhafaza edecek pamuk vb. toplar hazırlayıp amonyakla ve nane ekstresi ile güzelce yıkayıp farelerin dolaşma ihtimali olan yerlere yerleştirin. Fareler nane,amonyak fesleğen,kekik gibi bitkilerin kokusundan nefret ederler.
 
Ayrıca fareler soğandan ve soğan kokusundan da nefret ederler. Eğer ki bahçeniz varsa, bahçenize fareleri uzak tutmak için soğan ekebilirsiniz. Bu saydıklarım farelerden kurtulmak için basit yöntemlerdir.Kesin çözüm almak istiyorsanız  bu konuda uzman,profesyonel bir ilaçlama firmasından yardım almalısınız. Çatı faresi ilaçlama konusunda tamiş ilaçlamaya güvenebilirsiniz.
 
 
 
 
Aynı Kategorideki Bazı Haşereler