Uyuz böceği

Uyuz böceği insan derisi içine girerek tüneller halinde (2,1 mm-3,2 cm uzunlukta) yerleşip üreyen, devamlı deride tünel açan, kabarcıklar, delikler ve yaralar meydana getiren bir parazittir.


Kategori : Diğer Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1335

Uyuz böceği insan derisi içine girerek tüneller halinde (2,1 mm-3,2 cm uzunlukta) yerleşip üreyen, devamlı deride tünel açan, kabarcıklar, delikler ve yaralar meydana getiren bir parazittir. Kıl diplerinde iltihaplı dermatit de yaparlar. Böcek yassı, oval, kitinle örtülü ve kirli sarı renklidir. Kısa, kalın ve kıllı bacakları vardır. 0.45 mm boyunda ve 0.3 mm enindedir.

 
Deri altına yumurtlayarak ürer. Yumurtlamadan iki hafta sonra hastalığın başlaması vücutta genellikle parmak araları, bilek ve dirseklerin iç kısmı, koltukaltı, karın ile bacakları sarması ile olur. Deride kazdığı tünellerin üzerinde içi su ve parazit dolu kabarcıklar oluşur. Özellikle geceleri artan şiddetli allerjik kaşıntılar olur. Buna uyuz hastalığı denir. Uyuz insanlardan el sıkma ile, kullandığı eşyalar ve bir arada yaşama ile bulaşır. Özellikle okul, yurt, kışla gibi toplu yaşam yerleri en kolay bulaşma ortamıdır. Bilgisiz ve fakir ortamda daha çok görülür.
 
"Uyuz böceği kedi, köpek gibi memeli hayvanlarda da hastalık yapar. Hububatla da geçen türü de vardır. Deride geceleri daha da artan kaşıntı, kabarcıklar varsa Acilen Doktora gidilmelidir.

Zararları

Bilindiği gibi uyuz böceği uyuz hastalığına neden olur. İnsan ve hayvanda görülen bu hastalık, aşırı kaşıntı şeklinde kendini belli eder. Ayrıca deride kızarıklık, kırmızı noktalar, şişlik, deri döküntüsü gibi yan etkiler ve belirtiler de kendini gösterir. İnsandan insana bulaşabildiği gibi, hayvandan insana da bulaşabilir.
 
Bu hastalık mutlaka tedavi edilmelidir. Çünkü aile bireylerinin birinde bile olması, diğer tüm aile bireylerine de geçmesine sebep olur. En yakın hastanenin cilt ve deri hastalıklarına gidebildiğiniz gibi, acil birimine de başvurabilirsiniz. Tedavi ortalama olarak 2 hafta sürmektedir.
 
Evde uyuz hastalığı göründüğü veya belirtilerine rastlandığı durumlarda hasta olanın da olmayanın da giysileri kaynatılmalıdır. Uyuz böceği sorununuzun devam etmesi halinde tamiş ilaçlama olarak bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Nasıl kurtulurum?

Uyuz böcekleri de organizma ya da deri türünden canlılar olmakla birlikte, hem hayvanlarda hem insanlarda pek çok hastalığa yol açan ama en çok da bulaşıcı olan uyuz hastalığına neden olan haşere türüdür. Peki, uyuz böceğinden kurtulma yolları nelerdir? Uyuz böceğinden kurtulabilmek için mutlaka uyuz böceği ilaçlama hizmeti veren profesyonel firmalarla anlaşmalısınız. Tamiş ilaçlama olarak uyuz böceği ve diğer bir çok konuda profesyonel hizmet veriyoruz.
Aynı Kategorideki Bazı Haşereler