Meyve sineği

Drosophila yani meyve sineği küçük bir sinek türüdür. Sirke sineği, posa sineği, şarap sineği ve üzüm sineği gibi adlandırmaları da mevcuttur.


Kategori : Uçan Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1523

Fiziki özellikleri

Meyve sineğinin ergin olanları genellikle ev sineğinin 3/1'i büyüklüğü kadardır. Bu sineklerin genel rengi sarımsı bir kahverenginden oluşur. Baş renkleri salı gözleri büyük ve parlak bir yeşildir.Geniş kanatlara sahip bu sineğin kanatlarının üzerinde siyah ve kahverengi çizgiler bulunur.Larvaları beyazdır ve hareket edemezler.

Meyve sineklerinin yaşama ve üreme şekilleri

Zararlı bir sinek türü olup kışları toprakta ağaç ve pupa üzerinde olan turunçgil meyvelerin içinde larva olarak geçirirler. Yaz mevsiminin başlarında ergin olgnluğa ulaşan meyve sinekleri yumurtlarını olgun meyvelerin içlerine bırakırlar.
Yumurtalardan çıkan larvalar meyvelerin etli kısmını yiyerek 3 dönem geçirir ve yeterli olgunluğa ulaştıklarında kendilerini toprağa bırakarak toprağın 2-3 cm  derininde pupa haline bürünürler.Lavraların gelişimi sıcaklığa bağlı olarak  9-18 gün arası değişmektedir.Pupa haline bürünmüş sineklerin ise yerinden ayrılması  ise 10-12 günü bulabilir.Çıkan ergin meyve sineklerinin çiftleşme dönemine girmesi için 4-7 gün boyunca maya,maya fumajin gibi maddelerden tüketmesi gerekir.Yumurtlamanın sağlıklı bir şekilde olması için sıcaklığın en az 16 derece olması gerekir. Ergin  bir meyve sineğinin ortalama ömrü 30-50 gün arasındadır.

Meyve Sineği Larvasının zararları

Meyve sineklerinin zararları, sineğin larvasından kaynaklıdır. Meyvenin etli kısmı ile beslenen larva meyvenin çürümesine yumuşamasına yenilemez hale gelmesine sebep olmaktadır. Zarara uğrayan meyveler zamanından önce olgunlaşıp yere dökülür. Böylece çürümüş ve zarar görmüş meyveler yüzünden ülke ekonomisi zarar görmüş olur. Çürümüş meyvelerinde ihraç edilmeyecek hale geldiğinden ihracat yapılmasına engel olmaktadır. Yıllık zarar oranının Ege bölgesinde %5,5 ile %78,9 arasında bir yıllık zarar oranı saptanmıştır. Eğer meyve sineği probleminiz varsa hemen tamiş ilaçlama olarak bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Meyve sineği ile mücadele ve ilaçlama işlemleri

Basit önlemler:Turunçgil ekim bölgelerinin yakınlarında tarımı yapılan nar, trabzon hurması,incir gibi meyveler ekilmesi tercih edilebilir. Dökülen çürük meyveler toplanıp derin çukurlara gömülerek larvaların geri dışarı çıkamaması 
sağlanmalıdır. Meyve sineği ilaçlamada tamiş ilaçlamaya güvenebilirsiniz.
 
Aynı Kategorideki Bazı Haşereler