Örümcek

Örümcekler ağ örerek avlanan 8 bacaklı bir eklem bacaklı türüdür.Örümcekler bir böcekler sınıfıda değildir, hayvandırlar. Hem etcil hem otcul olarak beslenebilirler. Türlerine göre şekil ve boyutları değişebilir. Genel anlamda tüm örümcekler zehirlidir. Fakat zehri güçlü olmayan bazı örümcek türlerinin ısırıkları kızarıklık ve yaradan öte bir etki yapmamaktadır. Fakat bazı örümcek türlerinin ısırıkları insanların kesin ölümüne neden olacak kadar güçlülerdir.


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1556

Örümcekler ağ örerek avlanan 8 bacaklı bir eklem bacaklı türüdür.Örümcekler bir böcekler sınıfıda değildir, hayvandırlar. Hem etcil hem otcul olarak beslenebilirler. Türlerine göre şekil ve boyutları değişebilir. Genel anlamda tüm örümcekler zehirlidir. Fakat zehri güçlü olmayan bazı örümcek türlerinin ısırıkları kızarıklık ve 

yaradan öte bir etki yapmamaktadır. Fakat bazı örümcek türlerinin ısırıkları insanların kesin ölümüne neden olacak kadar güçlülerdir.

Örümceklerin genel özellikleri

Örümcekler saldırgan  hal taşıyan bir hayvandır. Örümceklerin avlayabilecekleri avlar çok kapsamlıdır ve yem bulmakta zorluk çekmezler.Genellile böcek türleri ile beslenirler. Bazı örümcekler avlarını ağ yaparak yakalasada bazıları avlarını ağsız yakalamayı tercih eder. Avını yakaladığı anda kıskaçları ile etkisiz hale getirip felç yapabilmektedir. Daha sonra yakaladığı avının içine eritici enzimler salgılayarak avını yemeye hazır hale getirir ve avının içini emerek boşaltır. Böcek-kuş gibi hayvanlar örümceğin avları arasında yer alabilmektedir. Solunum yolları akreplerdeki gibi karınlarının altında bulunur.Örümcekler topluluk veya koloni ile yaşayan bir hayvan değildir, tek yaşarlar.

Örümceklerin üreme halleri

Dişi örümcekler çiftleştikten sonra yumurtalarını ağ ipinden yapılmış torbaların içlerine koyarlar. Bu torbaların içlerinde yüzlerce yumurta olabilmektedir. Yumurtlar ilkbahar aylarının ortalarına doğru yavrular çıkmaya başlar.

Sağlığımıza zararları

Örümcekler insan sağlığına direk olarak bir zararları olmasa bile bu canlılardan dolayı yaşam alanlarımızda zararları olabilmektedir. Saldırgan bir yapıya sahip olmaları ve besin ihtiyaçlarından dolayı insanları sokma ihtiamline sahiptireler. Bu sokmanın ardından nabızda artma,soğuk soğuk terleme,örümcek zehirli ise yüksek ateş ve kusma gerçekleşebilirken kazazeye yapılacak müdahalede geç kalınırsa durum ölüm ile sonuçlanabilir. Örümcek sorununuza çözüm için tamiş ilaçlama olarak bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Mücadele yöntemleri

Her haşerat türleri için aynı tedbirde olduğu gibi evlerimizdeki çatlak açık veya delik gibi yerleri sağlam bir şekilde yapı malzemeleri ile kapatmalıyız. Ve kapı ve pencerelerimizi gerekiği olmadıkça açık bırakmamalıyız. Durum bizim kontrolümüzün dışına çıktığı zamanlarda uzman ekiplerimize başvurarak bizlerden kaliteli kesin çözüm sunan hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.
 
Örümcek sokmalarında kazazedeye edilecek en erken müdahelenin yapılması çok önemlidir. Örümcekler can sağlığımız bakımından tehlikelerinin yanısıra , yaşam sahalarımızdaki alanlarda hoş olmayan bir hale neden olurlar. Örümceğin bulunduğu alanlarda profesyonel ekipler tarafından ilaçlama desteği sağlanmalıdır. Bireysel elden müdahale ile bilinçsiz kullanılan yanlış ilaç ürünleri neticesinde sonuç almak problem teşkil eder. Buna benzer problemlerin yaşanmaması için uzman ilaçlama ekiplerine başvurmanız ve evinizdeki huzurun teminatını garantilemeniz gerekmektedir. Örümcek ilaçlama konusunda tamiş ilaçlamaya güvenebilirsiniz.
 
Aynı Kategorideki Bazı Haşereler