Arı

Arılar, apoidea familyasından uçan bir böcek türüdür. İnsanlık için bir çok faydası olan arılar bazen tehlikeli canlılara dönüşebilirler.


Kategori : Uçan Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1225

Arılar apoidea familyasından uçan bir böcek türüdür.  İnsanlık için bir çok faydası olan arılar bazen tehlikeli canlılara dönüşebilirler.

Fiziksel özellikleri

Zar kanatlıların özelliği; kanatlarının iki çift saydam zar şeklinde olması ve içinde enine,boyuna damarcıklar bulunmasıdır.
Vücutları üç ana kısımdan meydana gelir. Bunlar baş göğüs ve karındır. Bütün vücutlarını kaplayan kıl örtüsü yumuşak ve yoğundur. Kılların rengi türlere göre farklılık gösterir. 
Yaklaşık 20.000 bin kadar türü olan arıların en büyük türü 5 cm büyüklüğe ulaşabilen japon eşek arılarıdır. En küçük üyesi ise 2 mm'den kısadır. Arılar genelde kahverengi veya siyah renklerdedir ve üzerlerinde sarı,kırmızı veya mavi şeritler vardır. 

Yaşam şekilleri

Arılar toplum halinde yaşarlar. Her kovan bir toplumdur. Ve bu toplumda her arının bir görevi vardır. Bir kovanın içinde yaşayan üç çeşit arı vardır. Bunlar kraliçe arı, işçi arı ve erkek arılardır.

Kraliçe arı

Her kovanda yalnız bir tane kraliçe arı bulunur ve kraliçe arının tüm görevi soyu çoğalmaktır. Kanatları öteki arılardan daha kısa, karnı daha uzundur. Kovanda karliçeye ayrılmış özel bir petek bulunur. Arı beyi günde 2-3 bin kadar yumurta yumurtlar.  İşçi arılar özel olarak hazırladıkları bal özüyle kraliçeyi beslerler.  Çıkan yumurtaların kimisi döllenmiş, kimisi döllenmemiştir. Döllenmemiş yumurtalardan erkek arılar, döllenmişlerden de işçi arılar çıkar. Kraliçe arı 4-5 yıl kadar yaşar.

İşçi arı

Genç arı bir işçi arıysa önce kovanda çeşitli hizmetler görür. Kovanı temizler; kurtçukları besler; öteki arıların getirdiği balı;  çiçek tozlarını peteklere doldurur, kovanın bozuk yeklerini onarır; kapıda nöbet bekler; kanatlarını çırparak içeriyi havalandırır. Birkaç deneme uçuşu yaptıktan sonra da dışarı çıkar. 

Erkek arı

Erkek arının balözü, çiçek tozu toplamak için özel organları yoktur. İğnesi de bulunmaz. Yaz sonunda, 
işçi arılar erkek arıları yakalayıp kovandan dışarı atarlar.  Arı beyi gece uçuşuna çıkınca, erkek arılar peşine takılırlar. İçlerinden biri arı beyini döllendirir; hemen sonra da ölür. Ötekileri de işçi arılar öldürürler.

Tehlikeleri ve korunma

İşçi arıların karın sonlarında iğneleri bulunmaktadır. Anne arınında iğnesi bulunur ama farkı işçi arıların iğnesi geriye çentiklidir.  Bu yüzden arılar insanları soktuğunda kendini geri çekemez. Arının iğnesi bağırsaklarına bağlı olduğundan, bir sokma durumunda arının iç organları parçalanır ve arı ölür. İğneler zehir keselerine bağlıdır. Bu yüzden arı sokması ölümcül olabilir. Dünyada her yıl onlarca insan arı sokması yüzünden hayatını kaybetmektedir.Birden fazla arı sokması durumunda en yakın acil sağlık kurumuna gidilmesi gerekmektedir. Her türlü arı problemlerinde tamiş ilaçlama olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 

 

 

Aynı Kategorideki Bazı Haşereler