Pire


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1565

Pire nedir?

Pire kanatsız genelde kan ile beslenen türüne bağlı olarak bitkilerdende beslenebilen küçük yapılı çok pis parazitlere denir. Ayakaları pençeli olduğundan dolayı rahatlıkla yukarlara doğru tırmanabilirler. Pireler koyu kahve renkli, 2-4mm boyutunda katlı yapıya sahip 6 bacaklı olup vücudunda ve bacaklarında kıllar bulunan bir haşerat türüdür. Pire sıçrayabilen bir haşeratır. Yukarı doğru 20 cm kadar zıplayabilmektedirler. Pireler hayvanlar,insan toz ve kuş piresi şeklinde türlere sahiptir. Pireler üremeleri çok hızlı gerçekleşir. Hatta haftada 2000 yavru yapabililer. Yumurtlarını toz toprak içine ve zemine dağınık vaziyette bırakırlar. Uygun ısıda 8-10 günde evrimleşerek pire olurlar. Pireler
üremek ve yumurtlamak amacı ile kan emerler bu nedenle sürekli olarak bir canlıya yada insanın üzerine konarlar. Pireler canlıların üstüne çıktığı için dışarıdan eve kolayca girebilirler ve ciltte kan emdikleri yerlerde olan noktacık büyüklüğüde yara izleri bırakırlar.

Zararları

Pireler oldukça küçük haşereler olamalarına karşın ne yazıkki bize zararları çok büyüktür. Kan yoluyla bulaşan hastalıkları, deri hastalıklarını, cilt problemlerini ve daha pek çok hastalığı bizlere bulaştıran pireler, aynı zamanda da ciltte aşırı derecede kaşıntı hissi uyandırmaktadır. Bu uyandırdıkları kaşıntı hissi ile beraber ciltte yaralar açılabilir ve vücudumuz enfeksiyon kapmaya uygun hale gelebilir. Pireler tifüs ve veba gibi hastalıklara yakalanmamıza neden olabilirler. Pire probleminden muzdaripseniz hemen tamiş ilaçlamayla iletişime geçebilirsiniz.

Pirelerin üreme şekilleri

Pireler yumurta yoluyla çoğalır .Pireler yumurtlarını evdeki duvar dipleri,duvar çatlaklağı, hayvan barınaağı gibi yerlere bırakırlar.Pireler yeterince beslendikten 2 gün içine yumurta bırakır. Bir ortamda yetişkin pireden daha çok yumurta ve yavru pire vardır.

Pireler ile mücadele ve ilaçlama işlemleri

Pireler yapı olarak pis haşeratlar olduklarından insan bedeni dışında sıcak ve pis yerlerde yaşamayı tercih ederler.
Bu nedenle evlerimizde temizlikleri yapmalı ve özellikle bahçe ve hayvanlar ile ilgili işlerimizde daha titiz ve dikkatli davranmalıyız. Bu yargının gerekçesi bahçe veya bakımsız hayvan bedenleri üzerinde ortam müsaitliğinden kaynaklı pire olabilmektedir.Bu yüzden pirelerin sıçrayabilme özelliğini düşünerek daha temkinli davranmalı,eğer durum kontrolümüzden çıkmış halde ise en kısa zamanda pire ilaçlama ekibimize başvurup en hızlı ve kesin hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Tamiş ilaçlama olarak pire sorununuzu çözmek isteriz.
 

 

Aynı Kategorideki Bazı Haşereler