Ev faresi

Ev faresi dünyanın insandan sonra en kalabalık nüfusa sahip memelisi olduğu düşünülmektedir. Ev farelerinden türetilen laboratuar fareleri de bilim ve tıpta önemli rol oynamışlardır.


Kategori : Kemirgenler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1530
Ev faresi dünyanın insandan sonra en kalabalık nüfusa sahip memelisi olduğu düşünülmektedir. Ev farelerinden türetilen laboratuar fareleri de bilim ve tıpta önemli rol oynamışlardır. Fındı

Genel bilgiler

Ev faek kısımları daha açık renktedir. Kulaklarında ve kuyruğunda da vücudundakinden daha az olmak kaydıyla, tüy bulunmaktadır. Yetişkin fareler 12-30 gram arası ağırlıkta olup, burundan kuyruk ucuna kadar 20 cm’e kadar büyüklüğe ulaşabilirler. Dışkıları çubuk şeklinde ve her iki tarafı sivri uçludur

Ev faresi kahverengi,gri ve siyah renklerdedir. Göbek kısımları ise daha açık renktedir. Kulaklarında ve kuyruğunda da tüyler vardır ancak vücudundadakilerden daha azdır. Yetişkin fareler burundan kuyruk ucuna kadar 20 cm’e kadar büyüklüğe ve 12-30 gram arası ağırlığa ulaşabilirler. Dışkıları çubuk şeklinde ve her iki tarafı sivri uçludur.

Üremesi

Ev fareleri çok hızlı bir şekilde üreyebilirler. Dişi ev faresi ttek seferde 6 yavru doğurabilir ve yılda 8 kere doğum yapabilir. Yavarular ilk doğduklarında tüysüz ve tamamen anneye bağımlı olurlar. 3 hafta sonunda fareler sütten kesilip kısa gezintiler yaparak, çevrelerini tanımaya çalışırlar. Farelerin çoğu 5 hafta sonra cinsel olgunluğa erişir ve 6 hafta sonunda çiftleşmeye başlar.

Ev faresi ile mücadele

öncelikle ev farelerinin eve girmek için kullandığı bütün delik ve çatlakları kapatmak gerekir. Fareler kemirebildikleri için ağaç malzemelerle kapatılması tavsiye edilmez. Temizliğinde önemli bir payı bulunur. Çoğu canlıda olduğu gibi fareleri çeken en büyük etkenlerde yine yemek ve sudur. Bundan dolayı yemek yendiği zaman tabaklar hemen yıkanmalıdır. Yerlerde ve masalarda yemek artıkları ve kırıntılar bırakılmamalıdır. Evlerde uzun süre çöp bekletilmemesi iyi olur. Çünkü çöp fareyi çeker. Ayrıca evin kuru olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Evde üstü açık su bulunmaması gerekiyor. Özellikle banyo ve tuvaletlerinizin kuru olduğuna emin olun. 

Eğer tüm bu yöntemleri uyguladığınız halde evinizde fare varsa önleyici çalışmalar başarısız olmuş demektir. Bu durumda yapılacak en doğru şey farelerle mücadele konusunda uzman bir böcek ilaçlama şirketini aramaktır. Ev faresi ile mücadele konusunda tamiş ilaçlama olarak bizlere güvenebilirsiniz.

Aynı Kategorideki Bazı Haşereler