Oryantal hamam böceği

Hamam böceklerinin ağız yapıları çiğneyici özellik taşır. Erkeklerde ki çift kanat bulunmaktadır fakat uçabildikleri çok nadirdir. Dişilerde ise bu kanatlar körelmiş halde bulunmaktadır.


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1392

Hamam böceklerinin ağız yapıları çiğneyici özellik taşır. Erkeklerde ki çift kanat bulunmaktadır fakat uçabildikleri çok nadirdir. Dişilerde ise bu kanatlar körelmiş halde bulunmaktadır.

 
Bazı kaynaklara göre 300-400 milyon yıldır pek fazla değişim göstermeden varlıklarını devam ettirmişlerdir. Bunun sebebi hamam böceklerinin her türlü çevreye uyum sağlıyabilmeleridir. Bu yüzden hamam böcekleri en zor çevre şartlarına bile uyum sağlıyabilmektedir.

Yumurtlama halleri 

Hamam böcekleri, diğer zararlıların aksine yumurtalarını bir süre üzerinde taşırlar. Dişi yumurtlamadan önce, özel bir madde çıkararak yumurtaları için bir kese hazırlar. Bu keseye, ootecha denir. Yumurtalar bu kese içinde dizili 
hâlde taşınır. Yumurtlama tamamlanana kadar birkaç gün vücudun arkasında yumurta dolu bir kese ile dolaşır. Yumurtlama tamamlanınca kese emin bir yere konur ve 1-2 ay içinde yumurtlamadan nimfler çıkar Yumurtadan çıkan nimfler gelişerek ergin hâline gelir.

Hamam böceklerinin yaşam alanları

Hamam böcekleri sıcak ve ılıman iklim yerlerinde yaşamaktadır. Nemli,sıcak ve karanlık ortamlarda yaşamayı severler. Evlerdede bu tür ortamlara örnek olarak mutfak, kiler, banyo, bodrum, kalorifer dairesi gibi yerlerde bulunabilirler.
Hamam böcekleri evler dışında pastahane,lokanta ,otel gibi gıda ve sıcaklğın yüksek derecede olduğu yerlerde yaşamayı seçerler.
 
Her çeşitten yenilebilir gıdalar ve organik atıklar ile beslenebilirler. Şekerli yiyecekleri çok severler. Yumurtalarını gözden uzak, kuytu yerlere bırakırlar. Bu durum mücadeleyi zorlaştıran istisnalardan biridir. Hamam böcekleri genelde geceleyin aktiftirler. Gündüzleri duvar ve tabanlardaki yarık ve çatlaklar, dolap ve mobilya altları gibi karanlık ve kuytu bölgelerde saklanırlar.

Hamam böceklerinin zararları

Hamam böcekleri evlerin heryerini dolaşarak gezdikleri yere kötü bir koku yayarlar. Ayrıca İnsan dışkısı ve dışardan aldıkları organik atıklardan aldıkları mikropları etrafa yayarak etrafa mikrop saçılması ve insanlara çeşitli hastalıkların bulaşmasına neden olurlar. Hamam böcekleri dışkılarını ve kendi ölülerini bile yiyebilirlen canlılardır. O yzüden sağlık açısından oldukça tehlikelilerdir. Bu yüzden oryantal hamam böceği probleminiz varsa tamiş ilaçlamayı aramanızı öneririz.

Hamam böcekleri ile mücadele

Hamam böcekleri sağlık açısından oldukça tehlikeli oldukları gibi çok da dayanıklı canlılardır. Her ortam koşuluna ayak uydurabilir, çok soğuk veya çok sıcak yerlerde yaşabilirler. Zararlı ışınlardan hatta radyasyondan etkilenmezler. O yüzden evinizde hamam böceği gördüğünüzde derhal böcekle mücadelede uzman bir firmayı aramalısınız. Tamiş ilaçlama olarak oryantal hamam böceği ilaçlama konusunda bize güvenebilirsiniz.

 

Aynı Kategorideki Bazı Haşereler