Karınca

Karıncalar grup halinde yaşayan, çok ufak olmalarının aksine oldukça üretken ve çalışkan canlılardır. Kendi ağırlıklarının 10 katı fazlasını taşıyabilen karıncalar, bu sayede buldukları yiyecekleri ve bitkileri yuvalarına taşıyabilir.


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1324

Karıncalar grup halinde yaşayan, çok ufak olmalarının aksine oldukça üretken ve çalışkan canlılardır. Kendi ağırlıklarının 10 katı fazlasını taşıyabilen karıncalar, bu sayede buldukları yiyecekleri ve bitkileri yuvalarına taşıyabilir.

Genel özellikleri

Karıncalar özellikle yaz mevsimlerinde yuvalarına gıda götürebilmek için evlerimize girerler. Sayıları oldukça fazla oldukları için mücadelesi zor bir haşere türüdür. Bireysel olarak tek başına baş edilemiyecek duruma gelindiğinde ilaçlama işlemi uygulanması gerekmektedir. Böcek ilaçlama işlemleri diğer böcek türlerinde yardımcı oldukları gibi karınca ile başa çıkma konusunda da sizlere yardımcı olacaktır.
 
Daha çok kayalık ve toprak içlerinde yuva yaparak barınırlar evlerin içinde barınmak gibi bir amaçları yoktur. Dışarıdan gelen karınca sürülerinin dışarıdan getirdikleri mikropları evimize getirebilcekleri için tehlike teşkil ederler. Üremelerini yumurtlama yoluyla sağlarlar. Yumurtadan çıkan lavralar hızla büyüyüp karıncaya dönüşürler. Bu olayın sürekliliği akabinde karıncaların insan üzerinde etkisi artabilir. Bu sebeple karıncalara karşı geç kalınmadan önlem alınmalıdır.
Bu konuda geç kalınması uzman ilaçlama ihtiyacını beraberinde getirir.
 
Karıncalar kendi ağırlıklarından on kat fazla ağırlığında yük taşıyabilirler. Günün yirmi saati çalışabilen karıncalar dünyanın en üretken ve çalışkan canlılarıdır. Gıda ihtiyaçlarını gidermek için aralarından belirledikleri karıncayı yemek 
aramaya gönderen karıncalar, gönderilen kişinin bıraktıkları koku sayesinde bulunan yemeğe yeniden kolaylıkla ulaşabilirler.
Savaşçı karınca, işçi karınca ve kraliçe karınca olmak üzere 3’e ayrılan karıncalar, koloniler halinde yaşarlar ve her karıncanın görevi ayrıdır.
Karıncalar, koku almak için ve dokunmak için kullandıkları antenlerini kullanırlar.
Karınca ile mücadele durumunda  ilaçlama şirketimiz tarafından uygulanan karınca ilaçlama, iş yerlerinde ve evde sizlere kesin çözüm sağlayacaktır. Karınca probleminizi çözmek için hemen tamiş ilaçlamayla irtibata geçebilirsiniz.

 

Aynı Kategorideki Bazı Haşereler