Kene

Kene insan ve hayvanların üzerinde kan emici parazitler olarak yaşarlar. Büyük çoğunlukla yeşil alanlarda görülen keneler bazen ev içlerine kadar girebilir ve sağlığımıza önemli ve ölümcül ölçüde zarar verebilir. Tüm bunların olmaması adına önlem alınmalıdır.


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1418

Kene insan ve hayvanların üzerinde kan emici parazitler olarak yaşarlar. Büyük çoğunlukla yeşil alanlarda görülen keneler bazen ev içlerine kadar girebilir ve sağlığımıza önemli ve ölümcül ölçüde zarar verebilir. Tüm bunların olmaması adına önlem alınmalıdır.

Çalılıklar ve çok yapraklı yerler gibi riskli alanlarda bulunulan zamanlarda, kenelerin elbiselerin altına girebileceği muhtemel açıklıkları kapatmak çok önemlidir. Örneğin, uzun kollu kapalı elbiseler giymek ve pantolon paçalarını çorapların içine sokmak, basit görünse de, hayli etkili bir önlemdir.
 
Elbiselerin açık renkte olması, gelen kenelerin kolayca görülmesini sağlar. Yine riskli alanlarda bulunulması durumunda, her 1-2 saatte bir vücudu kene yönünden gözden geçirmek, kırsal bölgede yaşayan ve günde bir kaç defa kene riski ile karşı karşıya olanların, özellikle akşamları eve geldiklerinde soyunup, kene yönünden genel vücut kontrolü yapmayı alışkanlık haline getirmeleri, KKKA hastalığının görülme sıklığını çok büyük oranda azaltır.
 
Kenelerin en az 30 çeşidinde ölümcül virüsler olduğu tespit edilmiştir. Ülkemizde örneği olarak Kırım kongo kanamalı ateşi hastalığı birçok can kaybına neden olmuştur. Evinizde keneye rastlamanız durumunda derhal işinde uzman bir böcek ilaçlama şirketiyle iletişim kurunuz. Aynı zamanda  ilaçlamanın periyodik olarak yapılması evinizde bu konuda devamlı güvenlik sağlar. 

Kenenin tipik özellikleri

Keneler şekil olarak küçük ve oval bir şekle sahiptirler. 6 veya 8 bacaklıdırlar. Uçamaz veya zıplayamazlar, sürünerek ilerlerler. Kan emici böceklerdir. Bu haşeratlar koyu kırmızı veya kahverengi renge sahiptirler. Yaşama alanları sabit değildir. kendine bulaşabileceği hayvan veya bir insan bulana dek heryerde olabilme ihtimaline sahiptirler. Evinizde veya yaşam alanınızda kene bulunduğunu düşünüyorsunuz biran evvel tamiş ilaçlama firmasıyla irtibata geçmenizi tavsiye ederiz.

Kırım kongo hastalığının belirtileri

Halsizlik
Kanlı kusma
Karaciğerde büyüme
İshal
Kol ve bacak bölümlerinde deri altı kanamaları
Dışkı ve idrarda kanama
Baş ağrısı
 
Vücudunuzda kene gördüğünüz zaman kesinlikle bilinçsiz müdahele yapmayınız. Çünkü 
bilinçsiz yapılan müdahaleler can kaybına sebep olabilmektedir. Acil şekilde en yakın sağlık kurumuna gidilmeli ve gerekli tedavi yetkililer tarafından yapılmalıdır. Çok hızlı üreme özelliğine sahip bu canlılar bir gecede uygun üreme
ortamına binlerce yumurta bırakabilirler. Evinizde kene tehtidi olduğu taktirde kene ilaçlama hizmetlerimiz her zaman hizmetinizdedir.  Kene ilaçlama konusunda tamiş ilaçlamaya güvenebilirsiniz.
 
Aynı Kategorideki Bazı Haşereler