Kırkayak - Haşere İlaçlama

Kırkayaklar çıyanlarla ve tespih böcekleri ile aynı familyadan olan haşerelerdir. Çıyanlardan farklı olarak otçul ve zehirsiz olan bu haşereler, dünyanın her yerinde yaşayabilmektedir. Tespih böceklerine göre de daha uzun ve incedirler. Ülkemizde de iklim koşulları kırkayaklar için oldukça uygundur ve hemen herkes kırkayaklarla bir kez bile olsa karşılaşmıştır.


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1715

Kırkayaklar çıyanlarla ve tespih böcekleri ile aynı familyadan olan haşerelerdir. Çıyanlardan farklı olarak otçul ve zehirsiz olan bu haşereler, dünyanın her yerinde yaşayabilmektedir. Tespih böceklerine göre de daha uzun ve incedirler. Ülkemizde de iklim koşulları kırkayaklar için oldukça uygundur ve hemen herkes kırkayaklarla bir kez bile olsa karşılaşmıştır [ Böcek ilaçlama ].

Fiziksel özellikleri

Kırkayaklar genellikle silindirik, renkli vücutlarıyla ve çok sayıda olan  ayaklarıyla bilinirler.Omurgasız haşerelerdendir [ Haşere ilaçlama ]. 
 
En fazla 400 en az ise 36 adet ayakları vardır. Vücutlarının boğumlanma noktalarında sağlı ve sollu olarak çifter ayak bulunur. Boğumlanma noktalarının iç içe geçmesini kullanarak tehlike anında  kendilerini koruyabilirler. Kırmızı, siyah, sarı ve turuncu gibi farklı renklerde olabilirler. Ortalama boyları 5-6 cm dir.
 
Kırkayaklar evlere tırmanak eve girmek için bir yol ararlar. Ve en nihayetinde en ufak bir çatlak delik onlar için yeterlidir. Kırkayaklar genelde karanlık ve ücra köşelerde yaşarlar. O yüzden evlerin bodrum katlarında sıklıkla rastlanır. 

Zararları

Kırkayaklar toplu şekilde, sürü halinde tarlalara saldırır ve bitkilerin köklerini ve filizlerini yer. Tarım alanlarına çok büyük zarar verirler. Çilek meyvesine çok düşkün olduklarından çilek bahçelerine çok zarar verirler. Kırkayak, insan ve hayvan dışkıları ile beslendiği için, tenya(şerit) yumurtalarının yayılmasına neden olur ve hastalıklara yol açar. İnsanları ısırıp, sokarak acılı yaralanmalarına yol açbilir. Kırkayak derisinden salgıladığı alerjen sıvı ile insanlarda alerjik reaksiyonlara yol açarak zarar verebilir. Sizinde kırkayak probleminiz varsa tamiş ilaçlama olarak hizmetinizdeyiz.

Kırkayak ile mücadele

Kırkayak çoğunlukla pencere ve kapılardan, duvar çatlaklarından, ev içlerine kadar gelip,banyo ve mutfak gibi nemli alanlara yerleşir. Gündüzleri duvar çatlakları, ayakkabı ve terlik içine, su boruları etrafına gizlenerek, geceleri aktif olurlar. Ortamda kırkayak gördüğünüzde elle temas etmekten sakınınız. Çünkü antibiyotik etkisinde olan salgıladığı alerjen elinizi tahriş eder. Kırkayak ile mücadele bireysel olursa tehlikeli sonuçlar ortaya çıkacağı için, ortamda kırkayak gördüğünüzde vakit kaybetmeden, tamiş ilaçlamayı arayıp bu sorunu çözebilirsiniz [ İlaçlama firması ].
Aynı Kategorideki Bazı Haşereler