Kulağa kaçan - Haşere İlaçlama

Kulağa kaçan böceği eklem bacaklıların deri kanatlılar takımından olan bir böcek türüdür. Görünümü, arkasındaki kıskaçlarıyla ve ismiyle oldukça ürkütücü duran bu böcek hem etçil hem otçul beslenebilir. Menşei avrupa ve batı asya olarak bilinen bu böcekler şu an da amerikada da bulunmaktadır.


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1610

Kulağa kaçan böceği eklem bacaklıların deri kanatlılar takımından olan bir böcek türüdür. Görünümü, arkasındaki kıskaçlarıyla ve ismiyle oldukça ürkütücü duran bu böcek hem etçil hem otçul beslenebilir. Menşei avrupa ve batı asya olarak bilinen bu böcekler şu an da amerikada da bulunmaktadır [ Haşere ilaçlama ].

Genel özellikleri 

Kulağakaçan böcekleri vücutlarının arkasındaki kıskaçlardan dolayı korkunç bir görünüme sahiptirler. Kendilerini bu kıskacın yardımı ile koruyabilirler. İnce uzun vücutlu ve iki kanatlı bir haşeredir. Bazı türleri kendini savunabilmek için pis kokulu bir sıvı üretirler. Kulağakaçan yavrularının, kanatlarının olmaması dışında erişkin kulağakaçanlardan fiziksel olarak farkı olmaz.

Aktif yaşamlarını geceleyin sürdürürler. Sabahları çöplerin altında veya çatlaklarda saklanırlar. Kaya veya taşların altında yaşarlar. Bitkiler ve diğer böceklerle beslenirler. Kulağakaçanlar genellikle evinizde suyun bol kullanıldığı banyo, mutfak ve çamaşır odası gibi yerlerde karşınıza çıkabilmektedir. Bahar zamanı üreme faaliyetine girerler. Evlere gıda bulmak veya olumsuz hava koşullarında korunmak için girebilirler.

Üremesi ve zararları

Dişi kulağakaçanlar genellikle 30-50 adet yumurta bırakır ve yumurtalar çatlayana dek yanlarında bekler. Yumurtalar çatladıktan sonra erişkin olana kadar 4-5 kere kabuk değiştirirler. Kulağakaçanlar evlerimize girdiği taktirde bitkilerimize ve gıda stoklarımıza zarar verebilir. Bu nedenle bu haşerelerle mücadele konusunda tedbirli olmalıyız.Evlerdeki çatlaklar ve açıkta kalmış yerler önlem olarak kapatılmalıdır. Bilinçsiz bireysel müdahelelerle kesin sonuç alınamaz. Bu sebepten kulağa kaçan sorununuzu çözmek için tamiş ialçalamayı arayabilirsiniz.

Kulağa kaçanlar ile mücadele

Evinizi kulağa kaçanlar bastı ise şayet, onları evinizden kovmak için yapacağınız bireysel çaba yüksek ihtimal ile sonuçsuz kalacaktır. Bununla beraber onları kovmak için kullandığınız ilaçlardan siz ve ailenizde etkileneceksiniz. Böyle durumlarla muhatap olmamak ve çevrenizdekilerin sağlığı için işinde uzman bir böcek ilaçlama firmasıyla iletişime geçmek yararınıza olur. Kulağa kaçan ilaçlama konusunda tamiş ilaçlamaya güvenebilirsiniz [ Böcek ilaçlama ].

 

 

Aynı Kategorideki Bazı Haşereler