Sivri Sinek

Sivrisinek, çift kanatlılar takımının Culicidae familyasından kan emici zararlı böceklerin ortak adıdır. Kan emmek için yaklaşırken vızıltılı sesleriyle kolayca tanınır. İnce ve uzun bacaklı narin görünümlü böceklerdir.


Kategori : Uçan Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1238
Sivrisinek, çift kanatlılar takımının Culicidae familyasından kan emici zararlı böceklerin ortak adıdır. Kan emmek için yaklaşırken vızıltılı sesleriyle kolayca tanınır. İnce ve uzun bacaklı narin görünümlü böceklerdir.

Yaşamı

Sivrisinekler tam başkalaşımlı böcekler olup 4 evreden geçerler: Suda geçen yumurta, larva, pupa evreleri ile karada geçen ve ergin evre.
 
Sivrisinekler yanlış düşüncenin aksine kışları da hangi evrede olursa olsunlar yaşayabilirler. Yumurtadan çıkan sivrisinek yavruları (larva ve pupa), büyüme evrelerini tamamlayabilmeleri için küçük bir su birikintisine gereksinim duyar . Bu, çamurlu bir yağmur suyu, bataklık, çeltik, havuz suyu ya da teneke kapta birikmiş bir su olabilir. Ancak durgun suları sivrisinekler özellikle tercih ederler.  Çünkü bu sular, içerdikleri fotosentez yapabilen bitki kümeleri sayesinde, oksijence zengindirler. Sivrisinek yumurtaları su bulunan her ortamda gelişebilirler, ama bazı şartların yerine gelmesi gerekir: Yumurtadan çıkacak olan larva, yetişkin bir sinek oluncaya kadar farklı evreler geçirecektir. Her evrede de yavru sineğin farklı gereksinimleri olacaktır. Kuraklık ve fazla sıcak hava da  yumurtaların gelişimini etkleyebilir.

Genel bilgiler

Dişi sivirisinekler yaşamları boyunca 3000 kadar yumurta yumurtlayabilirler. Dişiler 60-90 gün arası yaşarken, erkekler sadece 2-3 gün yaşayabilirler. Erkek sivrisinekler kanla değil, bitki özsuyları ile beslenirler. Dişi sivrisinekler ise kan içer. Kan yumurta yumurtlayabilmek için gereklidir. Yorganın dışında sadece bir toplu iğne başı büyüklünde açık kalsa, zifiri karanlıkta onu bulabilirler. Sivrisinekler ısırmazlar, kanı emerler. Doyduktan sonra salgıladıkları bir madde nedeni ile kan emdikleri nokta kaşınma yapar.

Zararları

Yaz aylarında artan sivri sinek ısırmalarının çoğu zaman sadece hafif bir kızarıklık ve kaşıntıya neden olsa da, alerjisi olan bazı kişilerde çok tehlikeli olabiliyor. Sinek ısırmalarının alerjisi olan kişileri ölüme kadar götürebilir. Sivrisineklerin kan taşıdıkları için hastalık bulaştırma riskleri de bulunur.Bu küçük zararlılar sarı humma, fil hastalığı ya da sıtma gibi parazit hastalıklarını taşıyabilirler. AIDS'e sebep olan HIV virüsünün ise bu canlılarda gelişme ortamı bulamaz. Sivrinek sorununda tamiş ilaçlamaya güvenebilirsiniz.
 

 

Aynı Kategorideki Bazı Haşereler