Kuş biti - Böcek ilaçlama

Kuş biti son zamanlarda özellikle akdeniz bölgesinde artış göstermektedir. Kuşlara musallat olan bu canlılar, kuşlardan insanlara da geçebilirler.


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1757

Kuş biti, tavuk veya benzeri kanatlı hayvan bakıcılığı yapan çiftçiler için can sıkıcı bir tehlikedir. Gerekli bakımlar yapılmadığı sürece hayvanlarda verim düşüklüğü ve hastalıklar gözlemlenebilir. Özellikle evlerin cam kenarlarına ve balkonlarına yuva yapan güverci ve benzeri kuşlar insanlar için büyük tehlike arz ediyor. Kuşlarla evimizin yakınlarına gelen bitler, evimize girmek için bir yol bulabilir, size ve ailenize zarar verebilir. Dişi bitler kan emerler ve taşıdıkları hastalıkları ev halkına bulaştırabilirler. Kuş biti ile mücadele etmek ve korunmak amacıyla bazı önlemler ve çözümler yapılabilir [ Böcek ilaçlama ].

Temizlik

Kesinlikle kümesinizin ve barınaklarınızın temizliğine özen göstermeniz gerekmektedir.
belirli aralıklarla kümesinizin temizliğini yapmalı ve kümesinizin hava alma bölgelerinin 
yeterli miktarda olduğunu gözetmelisiniz. Temizlik esnasında seçeneğinize bağlı olarak kireç 
veya benzeri dezenfektan maddeler kullanabilirsiniz [ Haşere ilaçlama ].
 
kümesinizin duvarlarında çatlak, kırık dökük, boşluk benzeri kusurlu alanlar var ise bu bölgeleri tamir etmeniz ve kireç ile badana yapmanız bitlerin üremesini engellemede faydalı olacaktır.

Toprak Banyosu

Tavuklarınızın toprak banyosu yapabileceği gezinme alanları yapmanız,  tavuğunuzun kendi kendine üzerindeki bit ve benzeri haşerelerden temizlenmesi için önemli bir uygulamadır. Tavuğunuzu toprak olan bir alana salamıyorsanız,  kümesinizin bir noktasına toprak koymanız tavsiye olunur.

İlaçlamak

Bu çözümlerin ardına tamamlayıcı bir çözüm olaraktan ilaçlama tavuklar ve kümes üzerine uygulanabilir. Fakat kümesinize ve tavuklarınıza bit bulaştı ise mutlaka tavuklarınızı da ilaçlamanızda fayda var. Aksi takdirde tavukların üzerinde bitler ölmeyecek ve kısa sürede bitlerin tekrardan üremesine ortam hazırlamış olacaksınız. Bu  ilaçlamayı periyodik olarak 1-2 ayda bir yaparak bit sorununa kalıcı olarak çözüm üretebilirsiniz. Kuş biti ilaçlama konusunda tamiş ilaçlama olarak bizimle irtibata geçebilirsiniz [ ilaçlama firması ] .
 
 

 

Aynı Kategorideki Bazı Haşereler