Salyangoz

Türlerine göre değişkenlik gösteren bu böceklerin boyları 25 ila 100 mm arası değişebilir. Salyangozlar yumuşak gövdeli hayvanlardır. Salyangozlar yuvarlağımsı bir kabuğa sahiptir ve gerektiğinde bu kabukların içersine çekilebilir.


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1319

Salyangozların fiziksel özellikleri

Türlerine göre değişkenlik gösteren bu böceklerin boyları 25 ila 100 mm arası değişebilir. Salyangozlar yumuşak gövdeli hayvanlardır. Salyangozlar yuvarlağımsı bir kabuğa sahiptir ve gerektiğinde bu kabukların içersine çekilebilir [ Böcek ilaçlama ].

Yaşam biçimleri

Nemli ve rütübetli ortamlarda gün içersinde gizlenirler. Taş, toprak, ağaç kütüğü gibi tarifine benzer cisimlerin altında yaşamaktadırlar. Gece saatlerinde besleme amacı ile dışarı çıkarlar. Geçtikleri yerde sümüğe benzeyen bir sıvı bırakırlar. Bitki yaprakları ile beslenirler. Kabuklara sahip bir canlı oldukları için minerallere ihtiyaç duyarlar.Bunun için kireç taşı gibi cisimlerin üzerlerinde bu ihtiyaçlarını karşılayabilirler [ Fare ilaçlama ].

Üremeleri

Bahar ve yaz aylarında yumurtalarını nemli ve korunaklı alanlara bırakırlar. Yumurtlarının üstünü toprak ile örterler ve yavrular birkaç gün içinde yumurtadan çıkar. Normal şartlar altında birkaç ay içersinde yetişkin hale gelirler. Toplamda birkaç yıl ömre sahiptirler.
 
 
Salyangozlar karınlarıyla sürünerek hareket edebilen bir böcek türüdür. Yapıları diğer böcek türlerinden çok daha farklı olduğu gibi karın tarafında yassı ve iyi gelişmiş sürünme kabileti ile hareket yetenekleri vardır. Duyma yetisi dışında tüm duyuları düzgün şekilde çalışmaktadır. Sürünerek gittiği yerlerde beyaz izler bırakırlar. İlkbahar mevsimlerinde daha çok beslenmek için kabuklarından çıkıp dışarı çıkarlar fakat aşırı sıcaklık ve soğukluk durumlarında kabuklarına geri dönerler.
 
işitme duyuları körelmiş durumdadır. Salyangozun yaşamının büyük kısmı kabuğunda uyku halinde geçmektedir. Altı aylık kış süresince ve kurak yaz zamanlarında kabuklarına uykuya çekilirler. Ancak yağmur veya çip gibi olaylar ile yerin nemlenmesi durumunda beslenemek amacıyla dışarı çıkabilirler. Salyangozlar fıtratları gereği yağmurlu dönemlerde dışarı çıkıp aşırı şekilde ot yiyerek kabuğundan dışarı çıkamıyacağı koşullar için fazladan besin deposu oluşturmaktadır [ Haşere ilaçlama ].

İlaçlama ve mücadele durumları

Eğer her tarafı salyangozlar kaplıyor ve işler kontrolden çıkıyorsa uzman bir böcek ilaçlama firması ile görüşmeniz yararınıza olur.  Salyangoz ilaçlama konusunda tamiş ilaçlama konusunda bizlere güvenebilir ve hemen irtibata geçebilirsiniz [ ilaçlama firması ].
 
 
Aynı Kategorideki Bazı Haşereler