Tahtakurusu

Tahtakuruları çok rahatsız edici haşerelerdir. Kızıl kahverengi renkte olmalarıyla beraber aynı zamanda çok sayıda türleri mevcuttur. Bütün türleri yaşam alanımıza girebilmektedir. Bazı tür tahtakuruları insan sağlığı için çok tehlikeli olabilir ve ciddi sağlık sorunları verebilmektedirler.


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1336

Tahta kurularının özellikleri, üremesi ve zararları

Tahta kuruları çok rahatsız edici haşerelerdir.Kızıl kahverengi renkte olmalarıyla beraber aynı zamanda çok sayıda türleri mevcuttur. Bütün türleri yaşam alanımıza girebilmektedir. Bazı tür tahta kuruları insan sağlığı için çok tehlikeli olabilir ve ciddi sağlık sorunları verebilmektedirler.İnsanların kanlarını emerek beslenmektedirler. Bir kere emdikleri kan ile çok uzun zaman boyunca beslenme ihtiyacı duymadan yaşayabilirler [ Böcek İlaçlama ].
 
Görmekte zorlanılacak kadar küçük haşerelerdir. İnsanların vücutlarında kan emdikleri bölgelerde küçük kabartılar ve kızarıklar oluşturabilirler. Hamam böceği hastalıkları üzerinde taşıyan böceklere nazaran tahta kuruları bulaşıcı hastalıkları üzerlerinde taşımamaktadırlar. Evlerimize girmeleri boyutları dolayısıyla son derece kolaydır.Tahta kurusu ile mücadelede ilaçlama dışındaki ilkel çözümler yetersiz ve  etkisiz kalmaktadır.Dışarıdan satın aldığınız sıradan haşerat ilaçları ile tahta kurusu sorununu çözmek mümkün değildir [ Haşere ilaçlama ].
 
Ezilerek öldürülmeleri tavsiye edilmemektedir. Bunun nedeni ezildiklerinde etrafa pis bir koku salmalarından kaynaklıdır. Tahta kuruları genellikle yatak,dolap,koltuk vb benzeri ahşaptan yapılmış mobilyaların içlerinde yaşamaktadırlar. Geceleyin insanlar uyurken tahta kuruları, insanları rahatsız edebilmektedir. Tahta kuruları çok hızlı üreyebilen haşerlerdir. Tek yumurtlamada 200 yumurta bırakabilmektedirler.
 
300 güne varan varan yaşama uzunluklarına sahiptirler. Tahtakuruları diğer haşerelere oranla daha fazla kan emen haşerat canlılardır. İhtiyaçlarını karşıladıkları halde kan emmeye devam ederler. Küçük çocuklar tahtakurularının bıraktığı etkilerden daha fazla etkilenebilmektedir. Bu haşerelerin ısırığından sonra kızarıklık,kabarıklık,şişkinlik gibi durumlar meydana gelebilir. Tahtakuruları insanların kanını emebilmeleri için bir boruya sahiptirler.
 
Hortumlarını deriye saplayarak kan emmeye başlarlar. Isırılan canlı, bu haşereler tarafından ısırıldığını farkedemezler. Çünkü bu haşereler can acıtıcı etki yapamıyacak kadar küçük canlılardır. Baş etmesi oldukça zor bir haşere türüdür. Basit bireysel yöntemlerle bu haşeratlar ile başa çıkmak oldukça zor ,hatta imkansızdır. Etkili kesin sonuçlar için İlaçlama gerekmektedir. Bu tip durumlarda uzman ilaçlama ekibimizle temas sağlayınız.

Tahta kuruları ile mücadele ve İlaçlama

Tahtakurularının varlığını anlamak zordur. Tahtakuruları ergin olgunluğa geldiklerinde vücutlarındaki kabuklar etrafa dökülmektedir. Bu dökülmelerden yola çıkarak bulunduğunuz yerde tahta kurularının varlığını anlıyabilmek mümkündür.
 
Bu haşeratların dışkılarını gözle görülmesi çok zordur. Geceleri ortaya çıkar ve sabahlarıda yuvalarında gizlenirler. Eğer eviniz Tahtakurusu istilasına uğramışsa en kısa zaman içinde ilaçlama firmamızın hizmetlerinden faydalanarak probleminizi tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Tahta kurusu ilaçlama konusunda tamiş ilaçlamayla irtibata geçebilirsiniz.
Aynı Kategorideki Bazı Haşereler