Tatarcık

Tatarcık bir sinek türüdür. Görünüş olarak sivrisineklere benzemektedirler. Bu haşeratın sivrisineklerden farkı vücutlarındaki tüylerdir.


Kategori : Uçan Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1251

Üreme ve yaşam biçimleri

Tatarcık bir sinek türüdür. Görünüş olarak sivrisineklere benzemektedirler. Bu haşeratın sivrisineklerden ayıran tek fark vücutlarındaki tüylerdir. Tatarcık renk olarak daha mat reklere sahiptir. Bir çift kanala sahip olan tatarcıkların,büyüklüğü 1mm ile 3mm arasıda değişmektedir. Tatarcıklar az ışıklı ve karanlık ortamlarda barınmayı tercih ederler. Bu haşeratlar gündüzleri aktif olarak yaşamamaktadırlar. Geceleri ise aktif olup insanlara ve hayvanlara zarar verebilirler [ Haşere ilaçlama ].
 
Tatarcıkların ısırdığı bölgelerde kaşıntı,şişme,kabarcık,kızarıklı gibi etkiler oluşur. Tatarcıkların ısırığı sonucu oluşan bu rahatsızlıklar 4-5 gün sürebilir. Tatarcıklar kümes ahır gibi hayvan barınaklarında hayvan dışkılarının üzerlerinde lağım suları veya benzeri pis su alanlarında gruplar halinde görülebilirler. Tatarcık gündüzleri ışıkan rahatsız olduğundan dolayı karanlık ortamları tercih ederler. Bu Haşeratların gündüzleri barınma alanarına örnek olarak mağaralar , ağaç kovukları, çatı araları,duvar çatlakları veya evlerin ışık almayan karanlık bölgelerinde barınabilirler.
 
Tatarcıklarda diğer sineklerde olduğu gibi yumurtlama yöntemi ile ürerler. Bu haşerelerdin diş olanlarının 3-4 gün süre alan kan emerek beslenip yumurtlamaya hazır olma süreçleri vardır. Dişi tatarcıklar yumurtalarını ağaçkovuğu, ekime hazır gevşek topraklar, bataklıklar,kaya dipleri ve nem oranı yüksek olan karanlık ve sulak alanlara yumurtalarını bırakmayı tercih ederler.Tatarcıkların doğaya bırakmış olduğu larva ve pupalarını görmek, yumurtalarını bırakmış oldukları bölgelerin özellikleri nedeniyle pek mümkün değildir.
 
 
Tatarcıklar her yumurtlamasında yirmiye yakın yumurta bırakır. Tatarcık yumurtalarının yüzeyi yapışkan olduğundan bırakıldığı alana yapışık şekilde kalarak gelişim süresinin güvenli bir şekilde geçmesi kendiliğinden sağlanmaktadır. Erginliğe ulaşmış bir tatarcığın yaşadığı alanda iklim koşulları müsaitse 2-3 hafta yaşamaktadır. Tatarcık sinekleri hastalıklı bir insandan kan emmiş ise 5-6 gün içinde kandaki hastalık sineğe geçerek ,haşere ölene kadar ısııkları bulaştırıcı etkiye sahip olmuş olur. Hastalık virüsünü benimseyen tatarcık virüsu yumurtaya da bulaştırarak taşıyıcı olarak yavrusunu'da hastalık bulaştırıcı etkiye sahip kılar. Bu tatarcık sineğinin ısırabileceği her canlı için bir tehlikedir. Çünkü virüslü sinekler tarafından ısırılan her canlı kan yoluyla virüsü almış duruma düşmektedir. Böylece virüs taşıyıcısı tatarcık sineklerinin geniş kitleleler için büyük felaketler oluşturmasına sebep olabilir.Buna örnek olarak Afrika kıtasında sinekler tarafından bulaşan hastalık ve virüslerin etkisi görülmesidir.
 
Tatarcıklar çok fazla yükseğe uçamaz. Tatarcıkların uçuş menzili maksimum 100 metredir. Bu nedenle apartmanlarda üst katlarda yaşayanlarda tatarcık ısırması görülmemektedir.
 
Bizlere olan zararlarından örnek olarak tatarcık sinekleri; tatarcık humması,şark çibanı, ateşli hastalıklar,tavuk hastalığı,viral hastalıklar, bağırsak hastalıkları
vb.gibi hastalıkları bizlere bulaştırabilir.

Mücadele yöntemeri

Tatarcık evlerdeki açık bırakılmış kapı ve camlardan içeri sızmaktadır. Öncelikle evimizin olduğu bölgede böyle bir zararlı sinek tehlikesi varsa bu konuda çok dikkat etmeliyiz. Öncelikle bu tehlike durumundan kurtulmak isteniyorsa çevremizdeki pis su birikintilerini ve bataklıkları kurutmak gerekmektedir.Evlerimizin yakınlarındaki hayvan barınaklarını ve mezbahalarında düzenli bir şekilde ilaçlanması gerekir. Evinizde veya yakınlarında tatarcık görürseniz acilen uzman ilaçlama ekiplerimizle iletişime geçiniz. Tatarcıkla mücadele hususunda hemen tamiş ilaçlama olarak bizlerle irtibata geçebilirsiniz [ Böcek ilaçlama ].
 
 

 

Aynı Kategorideki Bazı Haşereler