Tahta Kurdu

Tahta kurdu veya latince adıyla anobium punctatum, tos böceğigiller familyasından zararlı bir kın kanatlı böcek türüdür.


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1445

Tahta kurdu (Anobium punctatum), tos böceğigiller (Anobiidae) familyasından zararlı bir kın kanatlı böcek türüdür.

Yaşama alanı ve zararları

Çoğunlukla serin ve rutubetli iklim şartlarında görülen, her türlü ağaç malzemeye (mobilya, merdiven, sanat eserler, çatı, direk) arız olan böcekler olup verdikleri zararları çok sonra farkedilen böceklerdir.
 
Ağaç kemiren böcekler olarak da bilinen tahta kurtları ve ağaç kurdu böceği aslında çok önceden ağaç gövdesine bırakılmış yumurtalar sayesinde rahat bir şekilde ahşap malzemelerin içinde bulunur ve larva döneminde ağaç kurdu imhası pek mümkün olmadığı için kısa sürede olgunlaşarak içten içe ağaç gövdesini ve mobilyaları kemirerek dışarıya doğru hareket ederek zamanla koruyucu ve vernikli yüzeyi içe doğru çökerterek ciddi zararlara neden olur. Ağaç kurdu önlemek hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler bu böceğin mobilya ve ahşap yüzeylere dışarıdan girdiğini düşünebilir ancak daha ağaç yaş iken gövdesine yerleşen ağaç kurdu haşeresi içten zarar vererek zamanla dışa doğru mobilya ve ahşap döşemelerin içini oyarak kırılmalara yüzeylerin çökmesine neden olarak mobilyalar için oldukça zarar verirler. Tahta kurdu sorunundan kurtulmak için tamiş ilaçlamayla iletişime geçebilirsiniz.

Korunma yolları

Mobilya alırken dikkatli olmanızı, ahşap yüzeyleri kurt olup olmadığını anlamak için dikkatlice incelemenizi öneriyoruz.
Eğer evinizde tahta kurdundan fazlaca etkilenmiş mobilyalarınız varsa bunları evden uzaklaştırmak iyi bir çözüm olacaktır.
 
Tahta kurtları mobilyalarınızı henüz yemeye başladıysa, mobilyalarınızı cilalamak larva ve yumurtalarını yok etmek için iyi bir çözüm olacaktır. Evinizi rutubetten uzak tutmak ve çok iyi bir şekilde havalandırmak da size yardımcı olacaktır.
 
Bazı elektrikli sinek yakalayıcıları tahta kurtları üzerinde de etkilidir. Bunlardan bir tanesini deneyip işe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz.
 
Lavanta kokusu da bu kurtları rahatsız eder. Kurtlanan bölgeye bir miktar lavanta yağı sürebilir ya da kurumuş lavantalar koyabilirsiniz.
 
Eğer küçük tahta eşyalara bulaşmışlarsa bunları mikro dalga ya da derin dondurucuya koyarak yumurta ve larvalarını yok edebilirsiniz.
 
Son çare olarak da marketlerden alacağınız spreylerle mücadeleye devam edebilirsiniz. Muhtemelen bir kaç kez kullandıktan sonra bu sevimsiz kurtlara veda edebilirsiniz.
 
Eğer tüm bunlar işe yaramaz ise tahta kurdu sorununu çözmek için tamiş ilaçlamayı arayabilirsiniz.
 
Aynı Kategorideki Bazı Haşereler