Akrep

Akrepler, örümceğimsiler sınıfının Scorpiones takımını oluştururlar. Çoğunlukla sıcak ve nemli bölgelerde yaşayan, vücutları sert kitin bir tabaka ile örtülü, kıvrık ve kalkık kuyruğunda zehir iğnesi bulunan eklem bacaklılara verilen isimdir.


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1433
Akrepler, örümceğimsiler sınıfının Scorpiones takımını oluştururlar.  Çoğunlukla sıcak ve nemli bölgelerde yaşayan, vücutları sert kitin bir tabaka ile örtülü, kıvrık ve kalkık kuyruğunda zehir iğnesi bulunan eklem bacaklılara verilen isimdir.

Genel özellikler

 Bilinen kadarıyla akreplerin 1750 kadar türü vardır. Türkiye'de sadece 23 çeşit akrep vardır. Dünyanın en büyük akrebi 23 santimetre boyundadır. Akrepler 8 yla kadar yaşayabilir. Akrep sıcağı ve nemi oldukça seven, İğnesi zehirli olan tehlikeli bir hayvandır. Zehrinin etkisi rengine göre değişiklik gösterir. Koyu renkli akreplerin zehrinin daha fazla öldürücü olduğunu söylemek mümkündür. Akrepler heryerde karşımıza çıkabilir ama toprak altları, ağaç kovukların, taş çatlakları başlıca yaşadıkları yerlerdir. Akrepler genel olarak tek başlarına yaşarlar. Yalnızca soğuğun çok etkili olduğu ve karın yerde kalma süresinin uzun olduğu yerlerde yaşamayan akreplere dünyanın birçok yerinde rastlamak mümkündür. Akreplerin yaşadıkları yerlerin de zehrinin şiddetine etki ettiği söylenebilir. Akrep sorununuz varsa biran evvel tamiş ilaçlamayı aramanızı öneririz.

Korunma yolları

Herhangi bir akrep sokmasında ya da böyle bir şüphede hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Eğer böyle bir imkânınız yoksa yapabileceğiniz en doğru hareket size iğnesini batırdığı yerdeki pis kanı dışarı çıkarmak olacaktır ki bu oldukça zor bir iştir. Akreplerin küçüklüğü zehrinin öldürücü olmadığı ya da olmayacağı anlamına gelmemelidir. Akreplerin zehrinin belirlenmesinde farklı ölçütler vardır. Bazen minik bir akrebin bile oldukça öldürücü olduğu görülmüştür. Bu sebepten evinizde veya yaşam alanınızda akrep görürseniz, tamiş ilaçlama olarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Aynı Kategorideki Bazı Haşereler