Lağım Sineği

Lağım sineği, diğer adıyla kanalizasyon sineği hareketsiz haldeyken kanatlarını kendine as bir şekilde sırtında adeta çatı gibi toplayan sinek türüdür. Genelde kanalizasyonlarda ve lağımlarda yaşar. Adını da buradan almıştır.


Kategori : Uçan Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 2892

Lağım sineği,  diğer adıyla kanalizasyon sineği hareketsiz haldeyken kanatlarını kendine as bir şekilde sırtında adeta çatı gibi toplayan sinek türüdür. Genelde kanalizasyonlarda ve lağımlarda yaşar. Adını da buradan almıştır.

Fiziksel özellikler

Lağım veya kanalizasyon sinekleri 1-5 mm uzunluğunda, bronz rengi bir tüylere sahiptir. Kanatları yoğun biçimde tüylüdür ve dinlenme sırasında vücudun üstünde toplanır.

Yaşama alanları

Lağım veya kanalizasyon sinekleri canlı maddelerden ve kanalizasyondan beslenirler.  Yumurtalarını dağınık yığınlar halinde, canlı maddelerin çürümekte olduğu hemen her yerde bırakırlar. Yumurtaları 1-6 gün süre içerisinde çatlar ve çıkan larvalar 10-50 gün aralığında olgunlaşır. Pupalar ise 1-3 günde olgunlaşır. Lağım sineğinin yumurtalarından beyaz neredeyse şeffaf larvalar çıkar. İsimlerinden anlaşılacağı üzere genelde kanalizasyonda ve rögarlarda bulunur. Ayrıca evlerin banyo tuvalet gibi yerlerinde de bulunur. Sizinde lağım sineği probleminiz varsa biran evvel tamiş ilaçlamayı arayarak bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

Diğer özellikleri

Yüksek ısı değişikliklerinde ve düşük oksijen seviyelerinde yaşayabildikleri bilinmektedir.  Bazen, biyolojik olarak ayrışmakta olan canlı madde tabakalarının altında yaşadıkları da görülür. Az sayıda olduklarında, pis su borularını tıkayan maddeleri çözmede etkili oldukları için, lağım sineği larvalarının varlığının faydalı olduğu düşünülür. Lağım sineği larvalarının, yoğun balçık ve birikintileri parçalayacak kadar olağanüstü güçte çeneleri vardır.

Nasıl korunurum?

Bu sinekler insanlar için oldukça rahatsız edici olabilir. Bundan da ziyade lağım ve kanalizasyon gibi pis ve mikrop yuvası yerlerde yuvalandıkları için bu sinekler hastalık kaynağıdır. Geceleri daha aktif olan bu sinekler ısırmazlar.Sinekler ile mücadelede en etkin çözüm sisleme yöntemi ile mücadele olup çeşitli yarıklara ve çatlaklara giren sineklerin yok edilmesinde oldukça etkili bir yöntem olup evde lağım sineği ilaçlama ve kanalizasyon sineği ilaçlama yaptırmak bu sineklerin yok edilmesi için en etkin mücadele yöntemidir. Lağım sineği ilaçlama konusunda tamiş ilaçlamaya güvenebilirsiniz.

 
 
 
 

 

Aynı Kategorideki Bazı Haşereler