Alman hamam böceği

Alman hamamböcekleri veya diğer adıyla evlerde çok yaygın rastlanan böcek türlerindendir. Yetişkin boyu 1-2 cm'dir ve açık kahverengidir. Ayrıca dişisi erkekten biraz daha iridir.


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1487

 Alman hamamböcekleri veya diğer adıyla kalorifer böcekleri evlerde çok yaygın rastlanan böcek türlerindendir. Yetişkin boyu 1-2 cm'dir ve açık kahverengidir.Ayrıca dişisi erkekten biraz daha iridir.

Genel bilgiler

Alman hamam bölcekleri yaklaşık 1 yıl yaşarlar. Dişiler, yumurta kapsülünü beraberinde taşır ve her yumurta kapsülünde 6 – 50 arasında yumurta bulunur. Yumurtaların kuluçka süresi yaklaşık 17 gündür.  Yumurtadan çıktıktan sonra ergin hale gelme süreleri 40 – 65 gündür. Üreme potansiyelleri bir hayli yüksek olan  Alman Hamamböceklerinin bir çiftinden yılda 35.000.000 yavru üreyebilir. Bu sebepten evde haman böceği olduğunu düşünüyorsanız biran önce tamiş ilaçlama olarak bizimle irtibata geçmenizi öneririz.

Yaşama alanları

Genellikle tropik alanlarda yaşayan Alman haman böcekleri Avrupa'nın başlıca haşere türlerinden sayılır ve tüm dünyada yaygın olarak bulunurlar. Daha çok evler, mutfaklar, restaurantlar ve gemilerde bulunurlar. Sıcak, nemli, karanlık ve rahatsız edilmeyecekleri yerlerde yuvalanırlar.  Elektrikli cihazların motor kısımları, gıda depoları, duvarlardaki yarık ve çatlaklar, dolap ve raf arkaları, mutfak tezgahlarının alt kısımları, elektrikli ekipmanlar vb. yerlerde yaşamayı tercih ederler. Yatay ve dikey yüzeylerde hareket edebilirler

Fiziksel özellikleri

Hamam böcekleri eklem bacaklılar gurubundandır ve küçük haşere türleridir. Hamamböceklerinin simetrik olarak 3 çift ayakları, başındada 1 çift antenleri bulunur.  Vücudunu ve gövdesini sert kabuktan oluşan bir çift kanat kaplar fakat kanatlarını kullanmazlar. Ulaşımlarını yürüyerek yaparlar.  Hamam böcekleri, ayaklarının çok güçlü olması ve çok sayıda ayağı bulunmasından dolayı çok hızlı hareket edebilirler. Şu ana kadar keşfedilen 4000-5000 kadar hamam böceği türü bulunmaktadır 
 
Hamam böceklerinin vücutlarında özel algılıyıcılar bulunur ve bu algılayıcılar bi çeşit radar görevi görür. Hamam böcekleri bu algılıyıcılarının sayesinde yiyecek bulabildikleri gibi, yaklaşan tehlikeyide sezebilirler.

Diğer özellikleri ve zararları

Hamam böcekleri ısırarak veya sokarak zarar vermezler ama hastalık bulaştırabilirler ve görüntüleriylede insanlar tarafından sevilmezler. Işığa duyarlı yapıda oldukları için genelde geceleri ortaya çıkarlar ve yemek artıklarından tutunda böcek ölülerine kadar ne bulurlarsa yerler. Hamam böcekleri hayatta kalma bakımından oldukça dayanıklı canlılardır. Yiyecek olmadan 30-40 gün, su olmadan 6-10 gün yaşayabilirler. Radyasyona ve ultraviole ışınlara karşı dirençlidirler. Ayrıca 50 dereceye kadar sıcakta, -30 dereceye kadar soğukta yaşayabilirler.Hamam böceğinin vücudu dirençli olup ayak kopmalarında veya herhangi bir uzvu koptuğunda ölmezler hatta kafaları kopsa dahi haftalarca yaşarlar.Hamamböceği genel olarak 1,5 – 2,5 yıl kadar yaşarlar.
 
Alman hamam böceği sorununuzu çözmek için tamiş ilaçlamaya güvenebilirsiniz.
 
Aynı Kategorideki Bazı Haşereler