Amerikan hamam böceği

Erginleri ortalama 50 mm boyunda kanatlı kırmızımsı kahve renginde en büyük hamam böceği türüdür. Bu hamam böceği türü uçabilir ve kanatları açıldığında çok fazla genişler.


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1381

Erginleri ortalama 50 mm boyunda kanatlı kırmızımsı kahve renginde en büyük hamam böceği türüdür. Bu hamam böceği türü uçabilir ve kanatları açıldığında çok fazla genişler.

Yaşama alanı ve yaşama şekli

Normalde doğada ve açık alanlarda yaşayan bu tür şehir hayatında da kolaylıkla yaşayabilir.  Tüm hamam böceği türlerinde olduğu gibi suyu ve nemli alanları severler.  Ülkemizde en çok kanalizasyon ve kanalizasyon civarlarında görülen Amerikan hamam böceği türü evlerde de diğer böcekler gibi kendine yaşayacak alanlar bulabiliyor. Banyolar ve mutfaklar da bu alanların başında geliyor. Kağıda varana kadar insanların yediği veya yemediği herşeyi yerler. İçinde 14–16 yumurta bulunan paketler yaparak her mevsim ürerler. Genelde toplu koloniler halinde yaşarlar, 15 ay kadar ömrü vardır.

Zararları 

Bu hamam böceği türü çok pistirler ve her pisliği, mikrobu taşırlar. Evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyolardır. Karanlığı sever ve geceleri aktiftirler, çok dayanıklıdırlar, bilinçsiz yapılan amatör mücadelelerde ilaçlara çok çabuk direnç kazanırlar. Apartman temizse sakinlerin dikkatli olması, ilk böcek geldiğinde ise o dairenin böcek yayılmadan ilaçlatılması gerekir. İhmal edilirse diğer dairelere de yayılarak rahatsızlık verir ve masraflara neden olur.  Örneğin 20 daireli bir apartmanın 5-6 dairesinde üreme başlamışsa, bütün apartman dairelerinin komple ilaçlatılması en doğru harekettir. Bu yapılmazsa böcekler daireler arasında dolaşır ve sorun zaman içinde kronikleşir. Amerikan hamam böceği ilaçlama konusunda tamiş ilaçlamadan yardım alabilirsiniz.

Diğer özellikleri

Hamam böcekleri gündüzleri pek gezinmezler bu haşere türlerinin ışığa karşı hassas yapıları vardır.
Hamamböcekleri beslenmek için geceleri ortaya çıkarlar. Hamam böceği gece bulduğuı yiyecek kırıntıları sebze, meyve özünü yer. Hamamböcekleri açıkta buldukları pişmiş yiyecekten tutunda börtü böcek ve haşere gurubununun ölmüş leşlerini de yerler. Hamam böceği besin olmadan 30 – 40 gün kadar yaşar.
 
Ve sıvı ihtiyacını karşılayamasa dahi 6 – 10 gün kadar dayanabilir. Hamam böceğivücudu çok güçlü ultra viole ışınlarına dayanıklıdır. Direnç olarak insanlardan 10’larca kat daha dayanıklıdırlar. Hamamböceğinin sıcaklık ve soğukluk bakımından güçlü yapısı vardır. İnsanların dayanamadığı sıcaklığa ve soğuğa dayanırlar. Hamamböceği 50 derece sıcaklığa dayandığı gibi -30 derecede de yaşayabilir. Amerikan hamam böceği sorununuz varsa tamiş ilaçlamayı aramanızı öneririz.
 
Aynı Kategorideki Bazı Haşereler