Eşek arısı

Eşek arısı veya diğer ismi ile vespa bir yaban arısı cinsidir. Türkiyede yaygın olarak bilinen eşek arısı türü, avrupa eşek arısıdır ve sarıca adıyla bilinir.


Kategori : Uçan Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1255
Eşek arısı veya diğer ismi ile vespa bir yaban arısı cinsidir. Türkiyede yaygın olarak bilinen eşek arısı türü, avrupa eşek arısıdır ve sarıca adıyla bilinir.

Fiziksel özellikleri

Eşek arısı türü normal arılara nazaran daha büyük oldularından, eşek arılarının bal arılarına karşı mutlak bir üstünlüğü vardır. Bu nedenle bazı zamanlar eşek arılarının kovalara saldırarak bal çalmasına ve bal arılarını öldürmesine sık rastlanmaktadır. Gövdesi kızılımsı sarı ve siyah çizgili olan eşek arıları oldukça iri yapılıdır; uzunlukları arıbeyinde 30 mm'yi, işçi arılarda 23 mm'yi bulur. 

Faydaları

Eşek arıları bal yapmazlar, etçil calılardır. Tarım zararlılarının ortadan kaldırılmasında önemli rol üstlenir çünkü yavrularını bu küçük böceklerle beslerler.  Sadece yumurtalarını bırakmak için az sayıda petek göz örer. Ayrıca Kraliçe yuvayı tek başına yapar.

Yaşama alanları

Yeryüzünde geniş bir bir dağılım gösteren bu yaban arıları, bazen kova büyüklüğünde olan yuvalarını ağaç kovuklarında, duvar oyuklarında ender olarak da toprak üstünde kurarlar.Eşek arısı normal zamanda yaşam alanı ve kovanı ihlal edilmediği sürece saldırgan olamayabilmektedir. Ancak artan şehirleşme ve insanların artık doğadaki birçok şeye müdahale edebil hale gelmesi nedeniyle eşek arılarının da yaşam alanları insanlarla iç içe olmuş durumdadır. Özellikle haber kanallarına konu olacak derecedeki durumlar dahi ortaya çıkmaktadır. Örneğin; bir evin çatısının tamamının eşek arısı tarafından kovan haline getirilmesi artık karşılaşılabilir durumlar arasındadır. Eşek arıları sizinde yaşam alanınıza girdiyse, hemen tamiş ilaçlama olarak bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Zararları

Bu gibi durumlara karşı insanların müdahalede bulunması sonucunda da eşek arılarının insanlara saldırması gibi olaylara sık rastlanılan durumlar arasında yer almaktadır. Eşek arısı normade dişleriyle ısırır ama zor durumda kaldığında iğnesinide kullanır. Eşek arısının iğnesi zehirlidir, oldukça acı verici olabilir ve büyük alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Ayrıca bal arısından farklı olarak iğnesini tek sefer değil, birden fazla kere kullabilir. Eşek arısı konusunda tamiş ilaçlamaya güvenebilirsiniz.
 
 
Aynı Kategorideki Bazı Haşereler