Pire İlaçlama


Pire ilaçlaması sağlığımız açısından çok büyük önem taşır. Pire ilaçlaması özellikle yaz aylarında yapılır. Pire ilaçlama kesinlikle konusunda uzman profesyonel hizmet veren firmalar tarafından yapılmalıdır. Pireler özellikle sıcak ortamları severler ve bu ortamlar üremeleri için en uygun ortamlardır. Özellikler yorgan çarşaf yastık gibi yerlerde bulunurlar. İnsan ve hayvan derilerinin üzerinde barınırlar.

Pire kanatsız genelde kan ile beslenen türüne bağlı olarak bitkilerdende beslenebilen küçük yapılı çok pis parazitlere denir. Ayakaları pençeli olduğundan dolayı rahatlıkla yukarlara doğru tırmanabilirler. Pireler koyu kahve renkli, 2-4 mm boyutunda katlı yapıya sahip 6 bacaklı olup vücudunda ve bacaklarında kıllar bulunan bir haşerat türüdür. Pire sıçrayabilen bir haşeratır. Yukarı doğru 20 cm kadar zıplayabilmektedirler. Pireler hayvanlar,insan toz ve kuş piresi şeklinde türlere sahiptir.

Pireler üremeleri çok hızlı gerçekleşir. Hatta haftada 2000 yavru yapabililer. Yumurtlarını toz toprak içine ve zemine dağınık vaziyette bırakırlar. Uygun ısıda 8-10 günde evrimleşerek pire olurlar. Pireler üremek ve yumurtlamak amacı ile kan emerler bu nedenle sürekli olarak bir canlıya yada insanın üzerine konarlar. Pireler canlıların üstüne çıktığı için dışarıdan eve kolayca girebilirler ve ciltte kan emdikleri yerlerde olan noktacık büyüklüğüde yara izleri bırakırlar.