Sivrisinekler ve sıtma


Kategori : Uçan Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1155

 Dünyanın en tehlikeli hayvanları nedir diye sorulsa muhtemelen akla; yırtıcı büyük kediler, devasa timsahlar veya zehirli yılanlar gelir. Ama ironik bir şekilde dünyanın en tehlikeli hayvanlarından birisi hiçte önem verilmeyen sivrisinektir.

Sivrinek neden bu kadar tehlikelidir?

Sivrisineklerin yaşamak için şekere, protein'e ihtiyaçları vardır. Bunu da bitki ve meyve sularından elde ederler. Kana ise yalnız dişi sivrisinekler muhtaçdırlar, çünkü dişiler yumurta üretirler ve bunun için kana ihtiyaç duyarlar.
 
Sivrisinek cilde en yakın olan damarı tespit ettikten sonra alt ve üst çene yardımıyla altı bıçaktan oluşan kesme sistemiyle deriyi derinlemesine keserler. Bu bıçaklardan birinden akıtılan sıvı dokuları uyuştururken aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını engelleyerek kanın dişi sivrisineğin karnına doluşunu devam ettirir.
 
Sivrisinekler kan taşıdıkları için hastalık bulaştırma riskleri vardır. Örneğin sarı humma, fil hastalığı ya da sıtma gibi parazit hastalıklarını taşıyabilirler. AIDS'e sebep olan HIV virüsü ise bu canlılarda gelişme ortamı bulamaz. Virüsler sivrisinekler tarafından taşınmaz.
 
İnsanlığın varoluşundan beri yaklaşık 45 milyar kişinin sivrisineklerden dolayı öldüğü tahmin edilmektedir. Bu, şu anki dünya nüfusunun 6 katına denk gelmektedir.  Her yıl ölümüne neden oldukları insan sayısı ise 700 binin üzerinde. Sivrisinek probleminden muzdaripseniz tamiş ilaçlamadan destek alabilirsiniz.
 

Sıtma başı çekiyor?

Sivrisineklerin neden olduğu hastalıklarda en çok ölüme neden olan ve insanlık tarihi boyunca insanlığın en büyük belalarından biri sıtmadır. Sıtma insan hayatını tehtid eden ciddi bir hastalık olduğu için "ufak bir sinek ısırığı" denilerek geçilmemesi gerekiyor.

Sıtma ortalama 7 günlük kuluçka süresi sonrasında ortaya çıkan ateşli bir hastalıktır. Belirtilerin, genellikle 7-30 gün içinde ortaya çıktığı sıtmada, belirtiler, nadiren birkaç ay sonrasında da görülebilir. Ateş, titreme, terleme, baş ağrısı, bulantı, kusma, kas ağrısı, halsizlik gibi grip benzeri belirtiler görülür. Tedavi edilmediğinde ciddi komplikasyonlar ve ölümle sonuçlanabilir. Dünyada yılda 190 milyon kişi sıtmaya yakalanmakta ve bunlardan yaklaşık 580 bini hayatını kaybetmektedir.

Sivrisineklere karşı nasıl tedbirler alabilirim?

Sivrisinek tehlikesine karşı yapılması gereken ilk önlem evimizde ve evimizin çevresinde ağzı açık su dolu kaplar bulundurmamak olacaktır. Çünkü sivrisineği çeken en önemli faktör sudur. Ayrıca temizliğinize özen göstermeniz bilhassa önemlidir. Zira pislik sivrisinekleri çeker. Gübreler de yine sivrisinekleri çeken başlıca şeylerdendir.  Sineksavar spreyler alırken içeriğinde Deet maddesi olanları tercih edin. Bu kimyasal madde sizin sivrisinek tarafından görülememenizi sağlayacaktır. Koyu renkli elbiseleri tercih edin. Özellikle elektrik mavisi ve siyah. Mümkünse desensiz ve düz olsunlar.

Havalandırmayı yatağınıza yakın tutun. Sivrisinekler esintiye dayanamaz. Yatağınızın etrafını bir cibinlik ile kapatabilirsiniz. Bu sayede yanınıza yaklaşamazlar. Kabartma tozu ve suyu karıştırarak çamur haline getirin. Ardından sinek ısırıkları olan bölgelere bu karışımı sürün. Acınız hafifleyecektir. Kızarmış bölgeyi sakın kaşımayın. Bunun yerine ısırık bölgelerini bol bol ıslatın. Kuruyunca kaşımak yerine hafifçe vurun. 
 
 

 

 

Aynı Kategorideki Son Makaleler