Örümcekler ve tarantula


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1506

 Tarantulalar dünya üzerinde tanınmış en önemli örümcek türlerinden birisidir. Özellikle karadul ile birlikte en tanınmış iki tür olarak karşımıza çıkmaktadır.

Örümcekler

Örümcek, Eklembacaklılar şubesinin örümceğimsiler (Arachnida) sınıfının örümcekler (Araneae) takımından türlerine verilen genel ad. Hemen hemen dünyanın her tarafında yaşarlar. 2012 rakamlarına göre 112 familyada ve 3879 cinste toplanan 43.244 türü bilinmektedir. Baş ve göğüs kaynaşmıştır. Karın, göğüse ince bir bel (pedisel) ile bağlanmıştır. Aynı büyüklükte başka bir canlının beli bu kadar ince değildir. İçinden sindirim borusu, kan damarları nefes boruları ve sinir sistemi geçer. Örümceklerin boyları, birkaç cm'den 35 cm'ye kadar değişir. Ağızlarının önünde iki zehir çengeli (keliser) ve iki his ayağı (pedipalp) yer alır. Göğüslerinde ise, gelişmiş dört çift yürüme bacağı vardır. Uçları, tarak gibi dişli iki çengelle sonlanır. Örümcek bunların sayesinde ağ üzerinde rahatça dolaşır. Bir kısmı ileriye, geriye ve yanlara doğru yürüyebilirler. Çoğunun başında 3 veya 4 çift osel (basit) göz bulunur. Gözlerin dizilişi, sınıflandırmada önemli bir özelliktir. Yuvarlak olan karın kısmı yumuşak ve esnek olup, alt kısmında solunum delikleri, ipek bezleri, anüs ve cinsiyet organları yer alır.
 
Örümcekler, dünyanın birçok ekosistemine adapte olmuş, böylece çok farklı ekosistemlerde yaşayan bir grup halini almışlardır. Örümceklere Everest tepelerinden kanyonların derin çukurlarına, akarsu veya göl içlerine kadar değişik yaşam ortamlarında rastlamak mümkündür. Bütün örümcekler karnivordur. Bazıları serbest dolaşıp avlandıkları halde diğer bazıları örmüş oldukları ağa bağımlı olarak yaşar.

Örümcekler hakkında ilginç bilgiler

Örümcekler suyun üzerinde yürüyebilirler.
Örümcekler kendi ördükleri ağları yiyerek tekrar kullanmak üzere geri dönüşüm yaparlar.
Evinizdeki örümceklerin yüzde 95’i hiç dışarı çıkmamışlardır, kapalı yerlerde yaşamaya alışmışlardır ve dışarı çıkarlarsa hayatta kalma şansları çok düşüktür.
Örümcek ağı kendi ağırlığındaki çelikten 5 kat daha güçlüdür.
Örümcekler kendilerini koma duruma sokarak su altında saatlerce hayatta kalabilirler.
Bir araştırmaya göre eğer örümceklerden korkuyorsanız, bir örümcek görme ihtimaliniz daha fazladır.
Örümcekler karıncalardan korkar.
Dişi karadul örümcekleri çiftleştikten sonra erkekleri yerler.
Örümceklerin kanı mavidir.
Örümcekler Antarktika dışındaki tüm kıtalarda yaşamaktadırlar.
Bilinen 38 binden fazla farklı örümcek türü vardır, uzmanlar bir o kadar da henüz keşfedilmemiş örümcek türü olduğunu düşünmektedirler.
Örümcekler korkusu olan araknofobi insanlar arasındaki en yaygın korkulardan biridir. Daha büyük ve tüylü örümceklerin yaşadığı tropik bölgelerde bu korku daha az görülmektedir.
Örümcekler birçok zararlı böceği yiyerek bahçelerimizi korurlar. Aynı zamanda bitkilerin polenlerini yayarak çoğalmasına da yardımcı olurlar. Eğer evinizde örümcekler varsa ve yok etmekte problem yaşıyorsanız tamiş ilaçlama olarak yanınızdayız.
 

Devasa örümcekler: Tarantula

 
Tüm örümcekler insanoğluna tiksinti ve korku veriyor. Ama, "Tarantula" denen bu tür, en korkusuz kişiyi bile araknofobik duruma getirecek kadar ürkütücü. Bir el büyüklüğünde, kıllı ve tırnaklı bacaklara sahip olan bu canlı, ilk kez görenleri dehşete düşürüyor. Zehiri insanlara zarar vermeyen tarantulalar aslında sakin, utangaç ve ürkek yaratıklardır.
 
Olağanüstü bir doğal uyum yete­neğine sahipler... Tropikal iklim kuşağından ılıman iklim çemberi­ne, alt-tropikal bölgelerden çöllere, varlıklarına hemen hemen her yer­de rastlanıyor. Uzmanlara göre, "Teraposid" ailesinden olan bu dev örümceklerin yeryüzünde yaklaşık 800 türü bulunuyor.
 
Tarantulalar gerçekte ünleriyle ters orantılı bir kimliğe sahipler. Oldukça sakin ve tembel hayvanlardır. Av­lanmaya çıkmak yerine sakin sa­kin oturup, avın kendisine gelme­sini bekliyorlar. Amerikalı örüm­cek uzmanı Rick West, onları, "hayvanlar aleminin en az geliş­miş örneklerinden biri" olarak ni­telendiriyor. Gerçekten de tarantu­lalar birçok avcı hayvan gibi ge­lişmiş ve koşullara uygun avlanma stratejileri geliştirmek yerine "bekle gör" politikasını izliyor­lar. Ortalama 20 yıl yaşayan bir tarantula, ömrünün 5 ile 10 yılını bir köşede avını beklemekle geçi­riyor. Tarantula konusunda tamiş ilaçlamadan destek alabilirsiniz.
 
Aynı Kategorideki Son Makaleler