Arı sokması nedir?


Kategori : Uçan Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1159

 Arılar doğa ve insanlar için oldukça önemli canlılardır. Bal yapıp insan dahil bir çok canlıya besin sağladıkları gibi, çiçekler ve ağaçlar için polenleşmede büyük role sahiptirler. Ama yeri geldiğinde arılar son derece tehlikeli olabilirler.

Arılar neden tehlikelidir?

Aslında çok büyük bir tehlikeden bahsetmiyoruz tabi. Ama tedbirli olmakta fayda var. Arılar kendilerini ve kovanlarını korumak için özel bir donanımla yaratılmışlardır. Karınlarının alt tarafında çengel biçiminde iğneleri ve bu iğneden zerk ettikleri zehirleri vardır. Bu zehir insanı çoğu zaman doğrudan öldürmez ama alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Arı sokması sonucunda her yıl yaklaşık 40-50 insan hayatını kaybediyor. Bu sayı sivrisineklerde 700 bin civarında. Aslında sivrisineklere nazaran arılardan daha çok korkulur. Çünkü iğnesi acı verir. Ancak sivrisineklere nazaran arılar çok daha zararsızlardır.

Arılar insanları durup dururken sokmazlar. Bir arının bir insanı sokması için ciddi bir şekilde kışkırtılması gerekir. Çünkü bu sokma onlar için intihar anlamına gelmektedir.

  Özellikle yaz aylarında sık sık arı sokmaları ile karşılaşılabiliyor. Arı sokması sonrasında yaşanan arı alerjisi belirtileri ise alerjinin erken teşhis edilmesi açısından oldukça önem taşıyor. Arı sokmalarında küçük kaşıntılar olabilir. Bunlar genellikle 24 saat içinde kaybolurlar. Bazen de 2 gün içinde ortaya çıkan kızarıklık ve kabartılar olabilir. Bunlar 2 ile 7 gün arasında kaybolur. Arı alerjileri belirtileri ise kendisini ürtiker (kurdeşen), anjiödem (kurdeşenin tehlikeli olanı) ve anaflaksi (aniden fenalaşma)  gibi şeklinde gösterebilir. Hatta bu reaksiyonlar ölüme bile yol açabilirler. Arı alerjisi belirtileri hemen olabildiği gibi 1-2 saat sonra da kendini gösterebilir. Boğazda ödem, ses kısıklığı, nefes darlığı, şokla birlikte dolaşım bozuklukları ortaya çıkabilir. Arı alerjisine bağlı ölüm olayları genellikle 50 yaşın üstündeki erkeklerde daha fazladır.

Arı sokmasının çocuklaradaki olası etkileri

Nadiren de olsa arı sokmalarında çocukta şiddetli bir alerjik reaksiyon gelişebilir. Buna anaflaksi veya anaflaktik şok denir. Ölümcül olabilir. Eğer çocukta arı sokması sonucu birkaç dakika ile birkaç saat arasında aşağıdaki alerjik reaksiyonlardan birisi gerçekleşirse 112 acil servisi arayarak yardım çağırmak gerekir.
Çocuğun arı sokan cilt bölgesinde çok fazla kızarıklık oluşması
Çocuğun göğsünde sıkışma ve nefes darlığı
Hırıltı
Nefes darlığı
Baş dönmesi
Dilde, ellerde veya yüzde
Bilinç kaybı
Zayıflık
 
Arı sokmalarına alerjisi olan çocukların çoğunda büyüdüklerinde bu sorun kendiliğinden gider. Fakat arı sokmasına alerjisi olan çocukların 1/5 inde bu sorun yetişkinlik dönemlerinde bile devam edebilmektedir. Alerji iğneleri arı sokmalarında ciddi alerjik reaksiyon riskini azaltamaya yardımcı olur. Bu konuda alerjisi olan çocuklar için her zaman yanında bir alerji iğnesi taşımak faydalı olacaktır. Sizde arılardan muzdaripseniz tamiş ilaçlama olarak yanınızdayız.
Aynı Kategorideki Son Makaleler