Karasinek yakalamak


Kategori : Uçan Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1176

 Özellikle yaz aylarında çevremizde çok fazla dolanan, hatta gına getiren sivrisinek ve karasinek ikilisinden, karasinekler sivrisineklere göre çok daha hızlı ve seri sineklerdir. Karasineklerin aslında tam bir hava akrobatı olduğuklarını söylesek abartmış olmayız. Böyle olunca karasinekleri yakalamak konusunda bir hayli sorun yaşayabiliyoruz.

Genel bilgiler

Bütün böceklerde olduğu gibi, bir iç iskelet sistemine sahip olmayan karasineğe bunun yerine muazzam mekanik avantajlar sağlayan kitinden yapılmış bir dış iskeletleri bulunmaktaddır. Bu sert kabuk, sineğin, kanatları saniyede 200 defa çırpmasını sağlar. Kanatların yüzeyinde ve başının arka kısmında bulunan hassas duyu organları olan antenleriyle uçuşla ilgili mesajları anında beyne nakleder. Mesela, sinek, uçuş esnasında yeni, farklı bir hava akımına maruz kalırsa, bu duyu organları hemen beyne gerekli sinyalleri iletirler. Kaslar da beyinden gelen bu sinyallere göre kanatları, yeni duruma uygun harekete geçirir. Bu sistem, günümüzün modern uçaklarına ilham kaynağı olmakta şimşek gibi hızlı manevralarla, kendisini yakalamak isteyenleri çileden çıkaran sineği vurmak için kullandığımız sineklik ile çok defa ıskalamamızın sebebi, bu harikulade duyu organlarıdır. Sinek bunlarla, sinekliğin havada meydana getirdiği yeni hava akımını hemen algılar ve bu durumun bir tehlike oluşturduğunu anlayarak, ani bir hareketle uçup, kurtulur. Reflekslerinin, yani ani hareket kabiliyetinin, insandan 10 kat fazla olduğu kabul edilir.

Beklenmedik, ani ve sert dönüşler yapabilir. Bulunduğu noktadan dikey olarak bile havalanabilir... Ne kadar elverişsiz ve kaygan olursa olsun, her türlü yüzeye rahatlıkla konabilir. 
 
Bu müthiş uçucunun bir başka gösterisi, evlerin tavanına konabilmesidir... Yerçekimi gereği tavanda duramaması ve yere düşmesi gerekir... Ama bu imkansızı gerçekleştirebilmesi için özel sistemlerle yaratılmıştır. Bacaklarının uç kısımlarında çok küçük vantuzlar vardır. Dahası bu vantuzlar belli bir yüzeyle temas ettiklerinde yapışkan bir sıvı salgılar. İşte bu yapışkan sıvı sayesinde karasinek tavana asılı kalabilir. Tavana doğru yaklaştığında bacaklarını öne doğru uzatır ve tavana dokunduğunu hissettiği anda, geldiği yönün tam aksine doğru bir takla atarak tavan yüzeyine karınüstü tutunur... Karasinek iki kanada sahiptir. Bir bölümü vücudun içine gömülü olan bu kanatlar, sinirlere bölünmüş çok ince bir zardan oluşur ve birbirinden bağımsız hareket edebilir. 
 
Ancak uçuş halinde, tıpkı tek kanatlı uçaklarda olduğu gibi, tek bir eksen üzerinde gidip gelirler. Bu kanatların hareketini sağlayan kaslar, sinek uçmaya başladığında kasılır, inişe geçtiğinde gevşer. Uçuşa başlarken sinirlerin denetlediği bu kas ve kanat hareketleri, bir süre sonra otomatik hale gelir. Kanatların yüzeyinde ve başın arka kısmında bulunan dokunma organları, uçuş ile ilgili bilgileri anında beyine ulaştırır. 
 
Karasineklerin yaklaşık 4000 tane küçük gözcükleri vardır. Bu gözcüklerin her biri görüntü kaydeder. Ve bu görüntüler beyinde anlamlı hale getirilir. Bu küçük gözcükler sayesinde arkalarını da görebilirler.

Karasinek yakalama yöntemleri

Karasinek yakalamak sahip olduklaru üstün uçuş yöntemleri nedeniyle oldukça zordur. Eğer elinizde birşeylerle sizi dakikalarca peşinden koşturmasını istemiyorsanız bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

Boş bir pet şişe, kahverengi şeker, maya, su ve makas ile karasinek tuzağı hazırlayabilirsiniz.  İlk olarak pet şişeyi ikiye ayırın. Alt kalan kısmın içerisine su ve şeker karışımını ekleyin. Daha sonra içerisine maya ekleyin. Mayayı karıştırmayın. Daha sonra pet şişenin üst kısmını yani kapak kısmını altı kısma geçecek şekilde yerleştirin. Karışımın kokusunu alan karasinekler buraya doğru hareket edeceklerdir. Kapaktan içeri girip mayalı suya yapışacaklardır ve geri çıkamayacaklardır.
 
Kurumuş lavanta sivrisineklere çok çekici gelmektedir. Bu yüzden bu bitki özünün kullanılarak yapılacağı bir böcek ilacı, sivrisinekleri çok güzel avlayacaktır. Tuvalet ispirtosu ve damıtılmış su ile karıştıracağınız bu sprey sayesinde sinekler teker teker ölecektir.

 Karasinekler ile başınız dertteyse tamiş ilaçlama olarak yardımcı olabiliriz.

Aynı Kategorideki Son Makaleler